Türkiye'de ticari güven azalıyor

Regus Araştırması’na göre Türkiye ’de ekonomiye güven kısmen azalırken, hükümetin ekonomi politikasına güveni ise küresel ortalamadan yüksek çıktı.
Ekim ayında yayımlanan Regus İş Güven Endeksi’nin 92 ülkeden 24 bin üst düzey iş insanının görüşlerini temel alan son araştırmasına göre, Türkiye’deki iş güven seviyesi 6 ay öncesine göre 22 puanlık bir düşüş yaşadı ve 138’den 116’ya geriledi. Hem olgun hem de gelişmekte olan ekonomilerde bulunan küçük ölçekli işletmelerde de iş güven seviyeleri düşüşe geçti. Uygun maliyetli kredilere erişim ve nakit akışı yönetimi, küçük ve orta ölçekli işletmelerin en büyük endişeleri arasında yer aldı. Türkiye’de gelir artışı bildiren şirketlerin oranı Nisan 2012’de yüzde 69 iken, ekim ayında yüzde 64’e düştü, kâr artışı bildirenlerin oranı ise yüzde 50’den yüzde 59’a yükseldi. Araştırmaya Türkiye’den katılan iş insanlarının yüzde 53’ü hükümetin iş dünyasına verdiği destek stratejisinden memnun olduğunu bildirdi. Bu yanıtı verenlerin oranı, yüzde 50 olan küresel ortalamanın üzerine çıktı.
Çin 20 puan geriledi
Küresel iş güven seviyeleri ise altı ay öncesine göre 2 puan azaldı ve 111’e geriledi. Çin’deki ekonomi güven seviyesi 20 puan gerilerken, onu 15 puan kaybeden Brezilya izledi. Birleşik Krallık’ta ekonomi güven seviyeleri 3 puan, ABD ’de ise 2 puan artış gösterdi. {EKONOMİ SERVİSİ}

bigPara.com

  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  ekonomi

  ,

  Türkiye

  ,

  Çin

  ,