'Türkiye'deki girişimciler gözünü Asya'ya çevirsin'

Asya Kalkınma Bankası (AKB) Başkanı Haruhiko Kuroda, Türkiye'nin çok kısa sürede dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri haline geldiğini söyledi.

İSTANBUL - Asya Kalkınma Bankası (AKB) Başkanı Haruhiko Kuroda, Türkiye'nin çok kısa sürede dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri haline geldiğini söyledi. Asya Kalkınma Bankası'nın İstanbul'da gerçekleştirilecek 38. Yıllık Guvernörler Kurulu Toplantısı kapsamında, 'Türkiye Günü' Semineri'nde konuşan Kuroda, bölgedeki bütünleşmenin önemine değinerek, "Türklerin daha ileri bakmalarını, Orta Asya'yı özellikle düşünmelerini, daha ileri gitmelerini, Asya ve Pasifik ülkelerine de ellerini uzatmasını istiyorum" dedi.
Türkiye'nin Avrupa ve Asya arasında köprü olduğunu ifade eden Kuroda, şöyle konuştu:
"Elbette ki AB'ye katılmanın da çok önemli olduğunu biliyoruz. Türkiye'nin gerek coğrafi, gerek kültürel olsun, Asya ile de bağları olduğunu görüyoruz. Bir köprü denince elbette ki Türkiye'nin bu anlamda bir aracı olduğunu görmek çok önemli. Her iki kıtanın isteklerini, arzularını birinden diğerine aktarmak ve geçirmek konusunda çok önemli."
40 yılın başarısı
Türkiye'nin çok kısa süre içinde dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olduğunu belirten Kuroda, Türkiye ekonomisinin son 40 yılın en hızlı gelişmesini gösterdiğini söyledi. Kuroda, yüzde 9.9 büyüme oranına dikkati çekerek, "Bu 2001 krizinden sonra iyileşme döneminin ne kadar hızlı olduğunu gösteriyor, krizlerden sonra hem ülke içinde hem dışında tekrar güven oluşumu söz konusu oldu" dedi.
AB üyeliği konusunda da çok önemli ekonomik ve sosyal reformların gerçekleştirildiğini, AB üyeliğinin de bu anlamda önemli olduğunu vurgulayan Kuroda, "Tarım, ulaştırma enerji ve finansal sektör alanında ciddi ilerlemeler bunlar" diye konuştu.
Asya'da mali bütünleşmenin sağlanması açısından ciddi ilerlemelerin söz konusu olduğunu belirten Kuroda, bölge içinde ticaret hacminin yüzde 28 oranında arttığına dikkat çekti. Kuroda konuşmasını şöyle sürdürü:
"Amacımız gelişmekteki ülkeler bağlamında tabii ki bütünleşmeyi, ittifakların kurulmasını sağlamak ve bunu bütün bölge üzerinde gerçekleştirmek. AKB, bu rolünü güçlendirmek açısından çabalıyor. Asya ve Avrupa arasında bağları güçlendirmek istiyor."
Türkiye'nin konumu gereği bu süreçte öncü bir rol üstleneceğini belirten Kuroda, şunları kaydetti:
'Asya hızlı büyüyor'
"Farklı kültürlerdeki ülkelerin birbirlerini anlaması ve tanıması açısından Türkiye, konumu gereği bu süreçte öncü bir rol üstlenecek. Türkiye'deki girişimcilerin fikirler geliştirebilme, yeni işletmeler kurma, bu bölge ülkelerinde bağlar kurmak açısından büyük çabaları görülüyor. Altyapı, inşaat alanında ve aynı zamanda piyasalara açılma ve genişleme anlamında da bunun önemli olduğunu görüyoruz. Türk girişimcilerinin daha ileri bakmalarını, yani, Orta Asya'ya özellikle bakmalarını, daha ileri gitmelerini, Asya ve Pasifik ülkelerine de ellerini uzatmalarını istiyorum. Çünkü gerçekten gelişmekte olan Asya hızlı bir şekilde büyüyor. Biz bu fırsatı değerlendirirsek başarılı olacağız. Bizim birbirimize karşı ortak alanlarımızı belirlemeliyiz, karşılıklı fayda ve çıkarlarımızın neler olduğunu hep birlikte ortaya koymamız gerekmekte."
Kuroda, AKB'nin bölgesel ekonomik kalkınma ve entegrasyon konusunda katalizör rolü oynaması gerektiğini söyledi.
Eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ise konuşmasında Türkiye'nin coğrafi konumuna değindi. Demirel, tarihi İpek Yolu'nun yeniden canlandırılmasının 'nostalji değil zorunluluk' olduğuna işaret ederken, Türkiye'nin bu canlandırmada merkezi bir yeri olduğunu söyledi.
Doğu-Batı Enerji Koridoru projesinin en önemli bileşenlerinin Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı, Güney Kafkas doğalgaz boru hattı ve Türkmenistan-Türkiye-Avrupa doğalgaz boru hattı projeleri olduğunu hatırlatan Demirel, bu projelerin tamamlanmasıyla Türkiye'nin enerji ve ulaştırma şebekelerinin geçtiği önemli bir köprü olacağını söyledi.
Başbakan Tayyip Erdoğan, Asya Kalkınma Bankası 38. Guvernörler Kurulu Yıllık Toplantısı nedeniyle yayınlanan 'Emerging Markets-Yükselen Piyasalar' adlı dergiye yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, Avrupa-Atlantik bölgesinin önde gelen ekonomik, siyasi aktörü ve AB'nin de tam üyesi olmak istediğini söyledi.
'Yoksulluk yok edilecek'
Erdoğan, Türkiye'nin Asya ülkeleriyle olan ilişkilerinin daha da güçlendirileceğini söyledi. Yoksullukla mücadelenin de önemine de dikkat çeken Erdoğan, yoksulluğun sürdürülebilir büyümenin de önünde bir engel olduğunu vurguladı. Erdoğan, yoksulluğun yok edilmesi için kamu, özel sektör, ulusal ve uluslararası işbirliğinin şart olduğunu anlattı.
Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer, işyeri ruhsatları ve yatırım işlerinin kolaylaştırılmasıyla ilgili olarak bir yere müracaat ederek bütün işlerin çözülebileceği 'tek durak ofisler' oluşturmayı planladıklarını söyledi.