Türkiye'deki her üç ücretliden biri son bir yıl içinde kredi kullandı

Türkiye'deki her üç ücretliden biri son bir yıl içinde kredi kullandı
Türkiye'deki her üç ücretliden biri son bir yıl içinde kredi kullandı

Betül Sungurlu, sayı ve kredi miktarı olarak maaşlıların önemli bir büyüklüğe sahip olduğunu söyledi.

Bağımsız karşılaştırma sitesi Enuygun.com'un analizine göre, kredi kullananların yarısına yakını ayda en fazla 1000 TL kazanıyor

İSTANBUL - Bağımsız karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlediği analize göre Mart 2009-Mart 2010 arasında bankalardan yaklaşık 7 milyon kişi tüketici kredisi kullandı. Kredi kullanan bu kişilerin 3.9 milyona yakını ise ücretli çalışanlardan oluşuyor. Türkiye’de toplam istihdamın yüzde 61’ini temsil eden ücretli çalışan sayısı 13 milyon civarında. Bu verilere göre, son bir yılda ücretli ya da maaşlı çalışanların yüzde 30’u yani yaklaşık olarak her üç ücretliden biri bankalardan tüketici kredisi kullandı. Bu kişilerin aldığı kredi miktarı ise bankaların aynı dönemde verdiği toplam tüketici kredilerinin yüzde 55’ini oluşturuyor.

1000 liranın altı yüzde 42
Bankalardan tüketici kredisi kullanan kişilerin eğitim ve gelir durumunu da inceleyen Enuygun.com, aynı dönemde 2.35 milyonu ilk ve ortaokul mezunu olmak üzere lise ve altı eğitimli 4.7 milyon kişinin kredi kullandığını belirtiyor. Bu kişiler, tüketici kredisi alan kişilerin üçte ikisini oluşturuyor. Aynı dönemde fakülte ya da yüksek okul mezunu yaklaşık 1.67 milyon kişi ise bankalardan tüketici kredisi kullanan kişilerin yüzde 24’ünü temsil ediyor. Gelir seviyesine göre kredi kullanan kişiler incelendiğinde ise yüzde 42’sinin gelirinin 1000 TL’nin altında olduğu görülüyor. 

Düşük gelirde daha yaygın
Enuygun.com Başanalisti Betül Sungurlu, “Hem mevcut kullanıcılarımızın, hem de bankalardan kredi kullanan kişilerin meslek ve eğitim gibi kişisel özelliklerini dikkate alarak sunduğumuz servisleri şekillendiriyoruz. Sayı ve kredi miktarı olarak maaşlı çalışan kesim önemli bir büyüklüğe sahip. Düşük gelir grubunda kredi kullanımı daha yaygın. Enuygun.com üzerinden yapılan kredi başvurularına baktığımızda ise bu kişilerin büyük çoğunluğu fiyata çok daha duyarlı ve kredi almadan önce mutlaka karşılaştırma yapıyor” dedi.
Mart 2009 ve Mart 2010 arasında bankalardan yaklaşık olarak 6.5 milyon kişi ihtiyaç kredisi, 392 bin kişi konut kredisi, 171 bin kişi ise taşıt kredisi kullandı.

İhtiyacı olan 7 bin lira çekiyor
Aynı dönemde kişi başı kullanılan ortalama kredi miktarı ise www.enuygun.com verilerine göre ihtiyaç kredilerinde 7 bin TL, konut kredilerinde 64 bin 500 TL, taşıt kredilerinde ise 34 bin TL olarak gerçekleşti.
Enuygun.com, kullanıcılarının banka kredileri, uçak biletleri, kasko ve trafik sigortası seçenekleri, internet bağlantı servisleri ve GSM tarifelerini karşılaştırarak kendilerine en uygun seçeneği bulmalarını kolaylaştırıyor. Çağlar Erol ve Nihan Çolak Erol tarafından, Avrupa’nın tanınmış internet firmalarına yatırım yapan R2 International GmbH ortaklığında kurulan ve www.enuygun.com, Türkiye’de beş ayrı ana başlıkta servis karşılaştırması olanağı sunan bir platform. (Radikal)


  ETİKETLER:

  İnternet

  ,

  Türkiye

  ,

  İstanbul