Türkiye'deki ilk 'resort otel'ini Dalaman'da açan Hilton'un hedefi, iki yılda 13 yeni otel

Türkiye'deki ilk 'resort otel'ini Dalaman'da açan Hilton'un hedefi, iki yılda 13 yeni otel
Türkiye'deki ilk 'resort otel'ini Dalaman'da açan Hilton'un hedefi, iki yılda 13 yeni otel

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay?ın da katıldığı açılışta, üzerinde ?Dalaman Hilton? yazılı dev bir pasta kesildi. FOTOĞRAF: KENAN GÜRBÜZ / AA

Yatırımlarında Türkiye'nin öncelikli olduğunu belirten Hilton Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Collini, '13 yeni otel kontratı imzaladık. İki yılda Türkiye'deki varlığımız iki katından fazla artacak' dedi

DALAMAN - Hilton, Türkiye’deki ilk Hilton Resort Oteli’ni Muğla’nın Dalaman ilçesinde açtı. Hilton Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Mike Collini, “Gelecekteki genişleme planlarımızda Türkiye bizim için öncelik teşkil ediyor. Merkezi bölgelerde ve resort alanlarında birçok fırsat var. Özellikle ilgilendiğimiz resort bölgeler Antalya, Bodrum, Çeşme ve Kuşadası. 13 yeni otel açacağız” dedi.
Hilton Dalaman Golf Resort ve Spa’nın açılışında konuşan Collini, Hilton’un Türkiye’deki ilk resortu olan bu otelin kendileri için önemli bir dönüm noktasını temsil ettiğini belirterek, şunları kaydetti:
“Türkiye, aynı zamanda Avrupa’nın kilit noktalarında bulunan dünya standartlarında oteller portföyümüzü genişletme yolundaki bağlılığımızı da tekrar doğruluyor. Hilton’un Türkiye ile önemli bir bağı var. Kurucumuz Conrad Hilton, 50 yıldan daha uzun bir süre önce Avrupa’daki ilk otelimiz olan Hilton İstanbul’u açtı. Bu otel aynı zamanda ülkenin ilk 5 yıldızlı uluslararası oteli olma özelliğini taşıyor. Bu nedendendir ki. bugün burada şirket tarihinde bir ilke daha imza atılıyor olması şaşırtıcı değil.”

‘En fazla otel Türkiye’ye’
Hilton Dalaman Golf Resort ve Spa ile beraber bugün Türkiye’de yedi farklı yörede (Adana, Ankara, İstanbul, İzmir, Kayseri, Mersin ve Dalaman) dokuz otel işlettiklerini ifade eden Mike Collini, bu nedenle de Türkiye’nin kendileri için bir başarı hikayesi olduğunu söylemekten çekinmediğini anlatarak, şöyle devam etti:
“Geçtiğimiz 18 ayda imzaladığımız 13 yeni otel kontratıyla önümüzdeki iki yıl içinde, Türkiye’deki varlığımız iki katından fazla artacak. Bu demektir ki, Türkiye uluslararası genişleme alanında bizim en başarılı pazarımız ve tüm otel grupları arasında önümüzdeki dönemde en fazla otelin açılacağı bölge. Bu sözleşmeler de gösteriyor ki, bu heyecan verici dinamik pazarda her türlü fırsatı değerlendirmek için çalışıyoruz.”

Göçay Turizm işletecek  
Proje sahibi ve aynı zamanda işletmesini yapacak olan Göçay Turizm Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Göçen de  Hilton’un Türkiye’de ve Avrupa’da resort olarak franchising verdiği ilk şirket olmanın gururunu yaşadıklarını belirterek, “Hilton, 1919 yılından beri geliştirdiği kendi markasını, bizlere, yatırımımıza ve vizyonumuza güvenerek emanet etti. Şirketimize duyulan güven uluslararası bir marka tarafından da tescillenmiş oldu” dedi. Türk turizmine duydukları güvenden dolayı krizin en ağır etkilerinin yaşandığı aylarda pes etmediklerini ve bu güzel tesisi Sarıgerme-Dalaman Bölgesine kazandırdıklarına işaret eden Göçen, “Hilton Dalaman Golf Resort ve Spa’dan sonra diğer uluslararası ve kaliteye önem veren markalar da bu bölgede yer arayışına başladı. Bölgeye parasal olarak yatırım dışında marka ve kalite olarak da çok şey kattığımıza inanıyorum” dedi. 

100 milyon avro yatırım
Göçen, 2010’da hizmete girecek 18 delikli golf sahasıyla birlikte bu bölgede golf turizmi için yine bir ilki gerçekleştirmiş olacaklarını belirterek, şunları söyledi:
“Yine 2010 yılında hizmete almayı düşündüğümüz 600 kişi kapasiteli kongre merkeziyle birlikte Dalaman’ı çekim merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz. Bölgede yeni yatırımların önü açıldığı ve desteklendiği zaman Dalaman’ın en önemli turizm destinasyonlarından biri olacağına inanıyoruz. Kongre merkezi ve golf sahası tamamlandığında bu yatırım, toplam 100 milyon avroya mal olacak.” (Radikal)

Kongre merkezi de yolda
Dalaman’ın Sarıgerme Plajı’nda 1553 dönüm üzerine kurulan resort otelin 650 metre uzunluğunda özel kum plajı bulunuyor. Tesisin hemen yanında yer alan Dalaman nehrinde Rafting düzenleniyor. Modern mimarisiyle de dikkat çeken otelin, en küçüğü 36-40 metrekare genişliğinde olan 12 tipte odası ve suitleri bulunuyor. Birçok özelliğiyle Hilton bünyesindeki ilklere sahip olan otel, odalarının genişliğiyle de ilgi çekiyor. 410 odadan oluşan resortta 6 bin metrekarelik sağlık kulübü ve spası, birbirine bağlı yüzme havuzları, 21 adet restoran ve barlarıyla 2010 yılında hizmete açılacak 18 delikli şampiyonluk golf sahası ve kongre merkezi bulunuyor. Verilen bilgiye göre, proje golf sahası ve kongre merkeziyle birlikte tamamlanacak.