Türkiye'den Hyundai'ye 'kâr'

Güney Kore'nin en büyük otomotiv firması Hyundai, Türkiye'deki satışların da etkisiyle küresel kârını yüzde 71 oranında artırdı.

İSTANBUL - Güney Kore'nin en büyük otomotiv firması Hyundai, Türkiye'deki satışların da etkisiyle küresel kârını yüzde 71 oranında artırdı. Hyundai şirketinden yapılan açıklamaya göre, şirketin geçen yılın son çeyreğindeki net kârı 678.1 milyon dolara çıktı. Net kârın beklentilerin üzerinde artış göstermesinde, başta Türkiye olmak üzere Hindistan, Çin ve ABD'deki satışları etkili oldu.
2005 yılının tamamında ise Hyundai'nin net kârı, 2004 yılına göre yüzde 33 oranında artarak 2.39 milyar dolar olarak gerçekleşti. Türkiye, Çin ve Hindistan'daki üretim kapasitesini artıran şirketin, üretim kapasitesini daha da artırmayı planladığı belirtildi. Hyundai Motor Company, 2005 yılında şu ana kadarki en yüksek satış adedine ulaşarak rekor kırdı.
Şirket, dünya çapında 2 milyon 533 bin 695 adet Hyundai marka araç satışı gerçekleştirdi ve satışlarını tam yüzde 11 oranında artırdı. Hyundai'nin Kore'de satılan araçları, geçen yıla göre yüzde 3.7 oranında artış göstererek 570 bin 814 adede yükseldi. Hyundai'nin Kore'deki üç fabrikasında ve dünya çapında yer alan Türkiye, Çin, Hindistan ve Amerika fabrikalarında üretilen araçların satışları ise yüzde 13.3 yükselerek 1 milyon 962 bin 881 adede ulaştı. Hyundai Elantra, dünya çapındaki en çok satılan Hyundai modeli oldu.