Türkiye'den kriz mağduru Dubai'ye moral ziyareti

Türkiye'den kriz mağduru Dubai'ye moral ziyareti
Türkiye'den kriz mağduru Dubai'ye moral ziyareti

Bakan Çağlayan, Meclis?teki bütçe görüşmeleri sırasında gazetecilere, ?Dubai?de Türk şirketleri için vahim bir tablo yok? dedi. FOTOĞRAF: HAKAN GÖKTEPE / AA

Devlet Bakanı Çağlayan haftaya krizle boğuşan Dubai'ye moral ziyaretinde bulunup Başbakan'ın mektubunu Şeyh Maktum'a verecek
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, gelecek hafta ekonomik krizle boğuşan Birleşik Arap Emirlikleri’nin yedi emirliğinden biri olan Dubai’ye ‘moral’ ziyaretinde bulunacak. Çağlayan, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın özel temsilcisi olarak da mektubunu Dubai Emiri el Maktum’a verecek.
Bakanı Çağlayan, Meclis’te bir grup gazeteciyle yaptığı sohbette, ihracattaki gelişmelere ilişkin bilgi verdi. Yıllık ihracatın 100 milyar dolar olduğunu, bunun altına düşmesini istemediklerini belirten Çağlayan, aralık ayı ihracatının da 3,3 milyar dolar civarında göründüğünü söyledi. Bunu artırmak için siyasi ilişkileri, ikili ilişkileri geliştirmek gerektiğini vurgulayan Çağlayan, “Kapıları kapatarak bunu yapamazsınız” dedi. 

‘One minute’ işe yaradı
Bir yılda geçen ay itibarıyla 200 bin kilometre yol yaptıklarını, yıl sonu itibarıyla 30 ülkeye gitmiş olacaklarını anlatan Çağlayan, hedefin Türkiye’nin komşuları, islam ve Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünya olduğunu vurguladı. Başbakan Erdoğan’ın Davos’taki ‘One munite’ çıkışının Türkiye’nin islam ülkeleriyle ve müslümanların yoğunlukla yaşadığı ülkelerle olan ticaretine kesinlikle katkısı olduğunu belirten Çağlayan, şöyle konuştu:
“İşadamlarımız bile bu konuşmadan sonra rüzgârı yakaladıklarını söylüyor. Bunu eksen değişikliği olarak yorumlamak çok yanlış. Biz elde ettiğimiz pazarları korurken, diğer taraftan yeni pazarlar açmaya çalışıyoruz. Ne Avrupa bizden, ne de biz Avrupa’dan vazgeçeriz. Yeni yılda Avrupa turuna çıkacağım. Avrupa pazarı yüzde 28 geriledi.”

ABD ile model ortaklık
Devlet Bakanı Çağlayan, Başbakan Erdoğan’ın ABD ziyareti sırasında gündeme gelen ABD ile model ortaklık çalışmalarının da sürdüğünü belirtti. ABD gibi ülkelerle eyalet eyalet bölge bölge çalışma yapıldığını ifade eden Çağlayan, ocak ayının ilk haftasında Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’la birlikte bu konuda toplantı yapacaklarını da söyledi. Çağlayan, “Daha önce de biraraya geldik, değerlendirme yaptık, ABD büyükelçisi ile de görüştüm. Bu modelin altyapısını yeni yılda oluşturacağız” dedi. 

Dubai’ye moral ziyareti
Çağlayan, Türkiye’nin küresel ekonomik krizin yoğun hissedildiği Dubai’deki gelişmeleri de yakından izlendiğini söyledi. Dubai’deki krizle ilgili haberler çıktığında hemen durumlarının ne olduğunu saptamak için müteahhitlerle ve orada işi olanlarla bir toplantı yaptığını anlatan Çağlayan, “Dubai’de bizim müteahhitlerin 4.7 milyar dolarlık işleri var. Bunun 1.7 milyar dolarlık bölümü bitmiş bundan alacakları da 80 milyon dolar kadar. Baktığınızda hiç de vahim bir tablo yok. Kriz olmasa da bu kadar alacağın olması normaldir” diye konuştu.
Önümüzdeki hafta Dubai’ye yapacakları ziyaret hakkında da bilgi veren Çağlayan Dubai’ye ve Abu Dabi’ye TOBB, TÜSİAD, MÜSİAD gibi iş dünyasının temsilcileriyle sınırlı kadroyla kısa bir ziyaret yapacaklarını ifade etti. Çağlayan, “Hem hükümet temsilcileri, hem iş alemi temsilcileriyle görüşeceğiz. Onlara ‘sizin yanınızdayız, müteahhitlik hizmetlerine yatırımlarımıza ve ihracatımıza devam edeceğiz. İşlerimizi çekmiyoruz’ diyeceğiz. Bir nevi moral gezisi olacak. Başbakan mektubunda da bu desteğini vurgulayacak” dedi.