Türkiye'den Mısır'a Ro-Ro hattı açılacak

Türkiye'den Mısır'a Ro-Ro hattı açılacak
Türkiye'den Mısır'a Ro-Ro hattı açılacak

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye nin Mısır a ihracatının 1 Ocak ila 9 Nisan 2012 arasında yüzde 66,4 artarak 940 milyon dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı

Türkiye ile Mısır arasındaki Ro Ro Taşımacılığı Anlaşması imzalandı

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Mersin Limanı’ndan 26 Nisan’da ilk geminin Mısır’a doğru yola çıkmasıyla uygulanmaya başlayacak anlaşmanın ticaret kadar iki ülke için prestij projesi de olduğunu söyledi. Türkiye ile Mısır arasında ‘Ro-Ro ve Karayolu Transit Taşımacılığına İlişkin İşbirliğine Dair Mutabakat Zaptı’nın imza töreninde konuşan Çağlayan, Türkiye’nin Mısır’a ihracatının 1 Ocak ila 9 Nisan 2012 arasında yüzde 66,4 artarak 940 milyon dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı. Çağlayan, ticaretin olmazsa olmazını hızlı, güvenli ve düşük maliyetli taşımacılığın oluşturduğunu vurguladı. Ro-Ro projesinin Türkiye’nin Mısır ve Mısır üzerinden üçüncü ülkelere ulaşmasını sağlayacağını söyleyen Çağlayan, şunları söyledi:

“Ro-Ro işini özel sektör yapacak. Devlet özel sektöre yardımcı olacak. İlk gemi bu ayın 26’sında Mersin Limanı’ndan yola çıkacak. Burada arzı talep belirleyecek. Proje özellikle Suriye’nin haksız uygulamalarıyla Mersin, Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin gibi illerimizde lojistik sektörünün zararını asgari düzeye indirecek. Bu hattın zaman içinde ana ihraç güzergâhımız olacağını düşünüyorum” diye konuştu. Konuyu değerlendiren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise anlaşmadan sonra Türkiye ile Mısır’ın iki sınır ülke gibi ticaret yapabileceğini söyledi. (aa)

bigPara.com