Türkiye'den Tunus'a 16 yıl sonra resmi ziyaret

Başbakan Tayyip Erdoğan, Tunus ziyaretinin, 1989 yılından bu yana başbakan düzeyinde gerçekleştirilen ilk ziyaret olduğunu söyledi. Erdoğan ile Tunus Başbakanı Muhammed Ghan- noichi arasındaki görüşme 40 dakika sürdü.

TUNUS - Başbakan Tayyip Erdoğan, Tunus ziyaretinin, 1989 yılından bu yana başbakan düzeyinde gerçekleştirilen ilk ziyaret olduğunu söyledi. Erdoğan ile Tunus Başbakanı Muhammed Ghan- noichi arasındaki görüşme 40 dakika sürdü. Her iki başbakan, baş başa görüşmenin ardından heyetler arası görüşmelere geçti. Ziyaretinin, iki ülke arasında, askeri, siyasi, sanayi, kültürel ve ticari alan- da atılacak olan adımlar için önemli olduğunu dile getiren Başbakan Erdoğan, gerek uluslararası, gerek bölgesel sorunların giderilmesinde iki ülke işbirliğinin, barışa büyük katkıları olacağını kaydetti.
Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacminin istenilen düzeyde olmadığına dikkati çekerek, iki ülke arasındaki 350 milyon dolarlık ticaret hacminin, yukarı seviyeye çıkarılması gerektiğini belirtti. Erdoğan, ticaret hacminin geliştirilmesinde, her iki ülkede de siyasi iradenin olduğunu ifade etti. Türkiye ile Tunus arasında hangi alanlarda işbirliğinin geliştirilebileceğinin görüşmelerde ele alınacağını belirten Ghannoichi de, iki ülke arasındaki ticaret hacminin düşük olduğunu kaydetti.
'Düzenleme yapılıyor'
Tunus Başbakanı Ghannoichi, Tunus ve Türk işadamlarının ortak yatırımlar yapması gerektiğini ifade etti. Uluslararası ticarete uyum sağlamak için ülkesinde yasal düzenlemeler yapıldığını anlatan Ghannoichi, "İki ülke arasında işbirliğinin geliştirilmesi lazım. Kültür, turizm, altyapı, gıda, teknoloji alanlarında işbirliği istiyoruz'' dedi.