Türkiye'nin camı 140 ülkenin evinde

Türkiye'nin camı 140 ülkenin evinde
Türkiye'nin camı 140 ülkenin evinde

Kırman, Avrupalı firmaların satın alma konusunda Şişecam ın peşinde olduğunu söyledi.

Haber: NURİYE DOĞU / Arşivi

MERSİN - Her gün ihtiyaca göre yeniden şekillenen, 2 bin yıllık cam sektörü Türkiye ’de çok hızlı büyüyor. 2 milyar dolara ulaşan sektör, bugün cam ev eşyasında 140 ülkeden yüz binlerce eve giriyor. Dünya cam liginde hedeflerinin ilk üçe yerleşmek olduğunu belirten Şişecam Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, grup olarak 2011’i 3 milyar dolar ciro ile bitirdiklerini, sodada 160 ülkeye, cam ev eşyasında 140 ülkeye ihracat yaptıklarını söyledi.
Sekiz ülkede faaliyet gösteren Şişecam’ın ajandasında şu anda devam eden Bulgaristan, Tataristan, Polatlı ve Eskişehir ile birlikte 600-700 milyon dolarlık yatırım planı olduğunu ifade eden Kırman, tüm bu yatırımlar ile 1.500- 2 bin kişilik ek istihdam yaratacaklarına dikkat çekti. 

Fillere de mi bardak satalım?
2012’nin zor bir yıl olacağını belirten Kırman, “Önümüzü göremiyoruz. Ancak Türkiye’nin gelecekte rekabet üstünlüğünü bugünden kurabilmesi çin 2012 önemli bir fırsat da yaratabilir” dedi. Ancak bu anlamda sürekli konuşulan ‘yeni pazar ’ konusunun bir hikaye olduğunu ifade eden Kırman, “Artık dünyada keşfedilmemiş pazar yok. Afrika’daki fillere de mi bardak satalım? Ancak mevcut pazarlardaki payımızı arttırabiliriz” diye konuştu.

Cam sektörü 2 milyar dolar
İhracat 800 milyon dolar
İthalat 700 milyon dolar
Şişecam yılda 1 milyon ton şişe
Günde 25 milyon adet cam ürünü
15 bin çeşit

bigPara.com