Türkiye'nin canlı hayvan talebi Macaristan'da et fiyatını ikiye katladı

Türkiye'nin canlı hayvan talebi Macaristan'da et fiyatını ikiye katladı
Türkiye'nin canlı hayvan talebi Macaristan'da et fiyatını ikiye katladı

Etçi Et Yönetim Kurulu Başkanı Emin Arslan Macaristan da fiyat artışlarıyla karşı karşıya kaldıklarını dile getirdi.

Türkiye'nin canlı hayvan ithatalı için izin verilen yakın pazarlardan Macaristan fiyat artışlarıyla karşı karşıya kaldı. Macaristan'da fiyatlar ikiye katlandı

İSTANBUL - Et Balık Kurumu (EBK) dışında özel sektöre de canlı hayvan ithalatı için izin verilmesi, hayvan temini için başvurulan yakın pazarlarda da fiyat artışlarına yol açmaya başladı.
Hayvan temininde izin verilen ülkeler listesinde en çok tercih edilen Macaristan’da et fiyatları yükselişe geçti. Geçen nisan ayı sonuna kadar Macaristan’da canlı hayvanın kilo fiyatı 1.5 ile 1.7 avro arasında değişirken, şimdilerde fiyatlar 2.6 ile 3 avro seviyesine çıktı.
Canlı hayvan ithlatı için bir süreden beri araştırmalarını sürdüren Etçi Et Yönetim Kurulu Başkanı Emin Arslan, Macaristan’ın da fiyat artışı ile yüzyüze kaldıklarını söylerken, Erşan Et ve Et Ürünleri AŞ’nin yöneticisi Yusuf Büyükbaş ise “Macaristan, Estonya, Letonya gibi ülkelerde ithalat için araştırmalar yapıyoruz. Ancak fiyatlar artmış durumda, hayvan alımı için kolları sıvayan kimi firmalar ya eli boş dönecek, kimi de daha az hayvan getirebilecek” diye konuştu.

Dengeleri bozuldu
İthalat için izin verilen ülke ve bölge sayısı sınırlı. Uruguay, Şili, Yeni Zellanda gibi uzak ülkelerin yanı sıra, ithalatın yapılabileceği yakın pazarlar arasında ise Estonya, Litvanya, Letonya ve Macaristan yer alıyor.
Ancak sektör kaynakları, Macaristan dışındaki yakın pazarlar arasında yer alan diğer üç ülkenin oldukça küçük olduğunu ve talebe cevap veremeyeceğini belirtiyor. Bu nedenle de ithalat için ilk kapısı çalınan ülke Macaristan oluyor.
Macaristan, EBK’nın gerçekleştirdiği ihalelerin tamamına yakınını alan Ürdün’lü Hicazi Grubu’nun, ithalat için kolları sıvayan Etçi Et, Kayarlar Et, Etbank, Erşan Et ve perakendecilerin kurduğu Fayda AŞ gibi özel sektör firmalarınının öncelikli adresi.
Aynı zamanda Avrupa’ya da hayvan temin eden, Türkiye ’den gelen yoğun talebin etkisiyle fiyatların yükselişe geçtiği Macaristan’da bir süredir canlı hayvan ithalatı için araştırma yaptıklarını belirten Etçi Et Yönetim Kurul Başka Emin Arslan, “Pek çok ülkedeki fiyat hareketlerini aylardır mercek altına aldık. Macaristan’da Nisan ayında 1.5 avro seviyesindeki canlı hayvanın kilosu 3 avroya çıktı. Bize yakın diğer üç pazar olan Estonya, Litvanya ve Letonya’da ise hayvan bulunamıyor. Bu nedenle Macaristan’ın fiyat dengesini de bozduk” dedi.
İthalat izini verilen Uruguay, Şili gibi ülkelere gitmenin ise çok maliyetli olduğunu altını çizen Arslan, sorunun çözümü için hayvan yoğunluğunun bulunduğu belli başlı Avrupa ülkelerine de izin verilmesi gerektiğini söyledi.

Büyükbaş bulunamıyor
Canlı hayvan ithali için bir süreden beri Macairastan, Estonya Letonya gibi ülkelerde incelemelerde bulunduklarını söyleyen Erşan Et ve Et Ürünleri AŞ’nin yöneticisi Yusuf Büyükbaş ise “Bu ülkelerde de hayvan bulamıyoruz. Fiyatlar artmış durumda, hayvan alımı için kolları sıvayan kimi firmalar ya eli boş dönecek, kimi de daha az hayvan getirebilecek” dedi. İthalata rağmen Türkiye’de et fiyatlarının düşmediğine işaret eden Büyükbaş “Çok değil önümüzdeki günlerde bu fiyatları da arar duruma geleceğiz. Önümüz kurban. Çok ciddi bir sorun ile karşı karşıya kalabiliriz. Global ölçekte de sorun büyük. Kurban bayramı nedeni ile Suudi Arabistan’ın 7 milyon kurbanlık hayvana ihtiyacı var. Bu rakam tüm dünyadaki dengeleri bozabilecek türden” diye konuştu. (Radikal)


    ETİKETLER:

    Türkiye

    ,

    İstanbul