Türkiye'nin en zengini en büyük hatasını anlattı

Türkiye'nin en zengini en büyük hatasını anlattı
Türkiye'nin en zengini en büyük hatasını anlattı
Forbes'ın Türkiye'nin en zengin ismi olarak açıkladığı Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, iş hayatındaki en büyük hatasının GİMA'yı satın almak olduğunu söyledi

Özyeğin, Rusya’nın başkenti Moskova’da Türk Rus İşadamları Birliği (RTİB) tarafından Ritz Carlton Oteli'nde düzenlenen "Zirve Sohbetleri" toplantısına katılarak kendisini anlattı, iş adamlarına tavsiyelerde bulundu.

FİBA Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, Türk ekonomisinin bu yıl yüzde 4 oranında büyümesini beklediğini belirterek, Rusya'nın 15-20 yıl içinde İngiltere'den sonra Avrupa'nın en büyük ikinci ekonomisine sahip olacağını bildirdi.

İş hayatına 6 yaşında dedesinin manifaturacı dükkanında çığırtkan olarak başladığını belirten Özyeğin, Rusya'ya gelen ilk işadamlarından olduğunu ve Rusya'ya ilk olarak merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile 1984 yılında geldiğini kaydeden anlattı. Özyeğin, "Özel uçakla Moskova'ya geldik. Buradan da iç hat uçağıyla Semerkand, Taşkent ve sonra St. Petersburg'a gittik. Bildiğiniz gibi Ruslarla yapılan meşhur gaz anlaşması bu ziyarette planlandı" dedi.

ÖZAL İLE DÜNYAYI GEZDİK
Özyeğin, Rusya'ya son derece kalabalık bir işadamı grubuyla geldiklerini belirterek, şunları söyledi:
"Özal ile dünyayı gezdik diyebiliriz. Buraya 1986 yılında bir daha Özal ile geldim. Heyet olarak kalabalık geldiğimiz için o zaman tek bir otel vardı ve o otelde de bir odada 3 kişi kaldık. Aşağıda sadece tavuk kızartan bir yer vardı ve yiyeceği de uzun kuyruklar halinde oradan alıyorduk. Tüm bunları gördükten sonra Rusya'nın bugünkü hali inanılmaz. Avrupa'ya gittiğinizde 30 yıl önce nasılsa şimdi de pek fazla bir değişiklik göremezsiniz."

Moskova'ya yine Özal ile birlikte 1986 yılında yaptığı ikinci ziyaretin dönüşünde burada bir banka şubesi açmak istediğini uçakta ziyaret dönüşü her zaman olduğu gibi işadamlarının yanına giderek tek tek sohbet eden Özal'a aktardığını söyleyen Özyeğin, "Rahmetli Özal hemen Merkez Bankası Başkanı Yavuz Canevi'yi çağırarak Moskova'da temsilcilik açmak istediğimi ve bunun için hemen izin verilmesini söyledi. 1988'de Yapı Kredi'nin Moskova'da şubesini açtık" dedi.
GİMA HAYATIMDAKİ EN BÜYÜK HATAM

Özyeğin bir soru üzerine, GİMA'nın hayatındaki en büyük hatalardan birini oluşturduğunu belirterek, GİMA'yı özelleştirmeden alan birinden satın aldığında çok yatırım yaptığını ve satın aldığı 1996 yılından sattığı 2005 yılına kadar her yıl zarar ettiğini söyledi.

Ancak GİMA sayesinde Finansbank'ın kredi kartlarını çok sayıda arttırdığını ve bunun da bankanın değerini artırdığını ifade eden Özyeğin, GİMA'dan tam olarak çok yakın bir zamanda kurtulduğunu ve bunun için de hemen bir kurban kestirdiğini söyledi.

KRİZDEN AZ ZARAR GÖRDÜK
Rusya'da 1994 yılında kendi kurduğu Finansbank'ın bir şubesini açtıklarını ve 1998 yılında moratoryum ilan edilen Rusya'nın en büyük ekonomik krizine yakalandıklarını söyleyen Özyeğin, "Çok şükür buradaki Finansbank o zaman çok küçüktü. Zarar gördük ama çok az oldu. O zaman bütün özel bankalar battı. Sonra 2003 yılında bireysel bankacılığa başladık. Şu an Rusya'daki operasyonumuzda, 7 bine yakın bordrolu personelimiz var. Türkiye 'de Finans Bank'ı sattıktan sonra en fazla bordrolu personelimizi Ruslar oluşturuyor. Ruslardan sonra Türk personel ikinci sırada yer alıyor. Rusya'daki Credit Europe Bank'ta 5 bin 500, buradaki GAP tekstil ve Marks and Spencer mağazalarında da bin 500 ve diğer sektörlerdeki yatırımlarımızda da bir kaç yüz kişi istihdam etmekteyiz" dedi.
“GÜNDE 200 OTOMOBİL KREDİSİ VERİYORUZ"
Özyeğin, Rusya'daki Credit Europe Bank'ın sermayesinin 10 milyon dolar ile başladığını ve bugün sermayesinin 500 milyon dolar civarında olduğunu belirterek, "140 şubemiz var ve 1 milyondan fazla kredi kartı verdik. Günde 200 otomobil kredisi veriyoruz ve Rusya'da en fazla otomobil kredisi veren 5'nci, kredi kartı veren 10'uncu bankayız. Ayrıca Türkiye'de anlaşmalı olduğumuz bir mağazadaki herhangi bir ürünü beğenen ancak paraları yetmeyen Rus vatandaşlarına da o mağazalarda 15 dakika içinde tüketici kredisi veriyoruz" dedi.

AVRUPA’NIN İKİNCİ BÜYÜK EKONOMİSİ
Rus ekonomisine son derece inandığını ve Rusya'nın daha da gelişeceğine ifade eden Özyeğin, "Rusya'nın çok yakında ekonomik büyüklük açısından İtalya'yı geçeceğini, 15-20 yıl içinde de İngiltere'den sonra Avrupa'nın en büyük ikinci büyük ekonomisi olacağına inanıyorum" diye konuştu.

Avrupa'daki nüfusun giderek yaşlandığını ve sosyal hakların da Avrupa'yı Amerika ve diğer ülkelerle rekabette dezavantajlı konuma getirdiğini ifade eden Özyeğin, "Türkiye bugün çok şanslı. Türkiye 30-35 yıl kaybetti. Siyasi istikrar bir türlü son 10 yıldaki kadar olamadı. Daha önceki dönemlerde partiler tütün fiyatı konusunda bile anlaşamıyorlardı. Enflasyon yüzde 40 ve yüzde 90'lar arasında seyrediyordu. Böyle bir ülkeye yabancı yatırımcı da gelmez, iyi koşullarda kimse borç da vermez" dedi.

TÜRKİYE'NİN GELDİĞİ NOKTAYA BEN BİLE İNANAMIYORUM
Türkiye'nin bugün geldiği noktaya kendisinin bile inanamadığını söyleyen Özyeğin, "Eskiden İsviçre bankalarından 1 milyon frank kredi aldığımızda bayram ederdik. Şimdi Avrupa'ya yüzde 5, 5.5 ve 6 ile 5 yıllık bono çıkarıyoruz. Türkiye'de muazzam bir mali disiplin uygulanmakta. Avrupa'da bütçe açığı yüzde 5, bizde geçen yıl bu yüzde 1 oldu. bu yıl da yüzde 1 öngörülüyor" diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN YÜZÜ DIŞA DÖNMELİ
Türk işadamlarının iş yapmak için Hindistan, Rusya, Çin gibi gelişen ülkelere yönelmesi gerektiğini ifade eden Özyeği n şöyle devam etti:
"Gelişmekte olan ülkelere yatırım yaparak Türkiye'yi geliştirebiliriz. Türkiye'nin yüzü dışa dönmeli. Türkiye sadece iç kaynaklarla ülkemizde her yıl ihtiyacı olan 700-800 bin istihdamı sağlayamaz. Sürdürülebilir bir büyüme için de eğitime daha fazla önem vermeliyiz. Çin, Kore ve Japonya'da bugün herkes en az lise mezunuyken, Türkiye'de eğitim oranı 6.5 yıl oranında. Son zamanlarda çok çaba harcanmasına rağmen o kadar geriden geliyoruz ki hala yeterli değil yapılanlar. Durumu iyi olan her işadamı eğitime mutlaka destek olmalı."

PANİKLEYEBİLİRSİNİZ AMA YANSITMAMALISINIZ
Özyeğin, bir soru üzerine her zaman sade bir vatandaş olduğunu ve ABD'de yarı burslu olarak eğitime gittiğinde cebinde sadece 100 dolar parasının olduğunu, bir yandan okurken diğer yandan akşamları lüks bir balık restoranında komilik yaptığını belirterek, "İş hayatında paniklediğim anlar oldu. 2001 yılındaki krizde bir çok işadamı panikledi. Bir şirketin başındaysanız sizin paniklemeniz önemli değil. İçinizdeki paniği dışa vurmamalısınız. 1994 ve 2001 krizlerinde resmen maske takarak dolaştım. Bu dönem işyerlerinde en neşeli gezdiğim dönemlerdi. Ancak eve geldiğimizde endişemi eşim anlıyordu. 2001'de 22 özel bankaya el kondu" diye konuştu.

Türkiye'nin en zengin adamı olarak ne hissettiği yolundaki bir soru üzerine Özyeğin, "Bu konuda konuşmayı pek sevmem ama yaptığım en önemli işlerden biri bir madde bağımlılığı tedavi merkezi kurmamdır. Tinerci çocuklardan 70'i burada tedavi oldu. Yaptığım okullar ve yurtlar ve verdiğim burslar sayesinde 30 bin öğrenci okuyor. Benim yaptığım okulları ve yurtları göremezsiniz çünkü bunları en fazla ihtiyacın olduğu en ücra yerlerde yaptım" dedi.

KRİZ OLASILIĞI GERİDE KALDI
Özyeğin bir soru üzerine, ABD'de finansal krizden yavaş yavaş çıkıldığı ve ABD ekonomisinin hafif büyüme gösterdiğini belirterek, "ABD ekonomisi ufak tefek canlanma gösteriyor. Avrupa ülkeleri de Sarkozy ve Merkel'in uzun görüşmelerinin sonunda finans kuruluşlarını kurtarma kararı aldı. Bankalara 500 milyar avro 3 yıl için yüzde 1 faizle borç verildi. Yarın 500 milyar avroluk bir ihale daha var. Kriz ihtimali bana göre geride kaldı" diye konuştu.

TÜRKİYE EKONOMİK OLARAK YÜZDE 4 BÜYÜYECEK
Hüsnü Özyeğin, Türk ekonomisiyle ilgili bir soru üzerine de, şunları söyledi:

"Türkiye'de çok iyi bir ekonomi yönetimi var. Kaptan köşkünde oturan yöneticiler sürekli her şeyi yakından izliyor ve ve amaca yönelik anında müdahalede bulunuyorlar. Aralık ayında kurdaki spekülatif artışları doğru müdahaleyle hem ihracatçıları memnun edecek hem de iyi bir düzeyde tuttular. Çok çabuk kararlar alınabiliyor. Bu güzel bir şey. Dünyadaki kredilerin yüzde 50'sini Avrupa'daki bankalar veriyor. Bu yüzden bir takım özelleştirmeler yapılamadı. Türkiye'nin bu yıl ekonomik olarak yüzde 4 oranında büyüyeceğini tahmin ediyorum."

HUSUMETTEN ORTAKLIĞA
Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Aydın Sezgin de sohbet toplantısının başında yaptığı açılış konuşmasında, Rusya ve Türkiye arasındaki ikili ticaret hacminin geçen yıl yeniden 30 milyar dolar seviyesine çıktığını belirtti.

Büyükelçi Sezgin, Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerinin başta ekonomi olmak üzere enerji ve diğer tüm alanlarda son derece iyi durumda olduğunu belirterek, "İlişkilerimiz husumetten rekabete, rekabetten ortaklığa geçiyor. Buraya yapacağımız doğrudan yatırımlarda çok dikkatli olmamız gerekiyor. Hangi sektörde hangi vadede yatırım yapılmasına yol gösterecek bir çalışmaya ihtiyaç var. Rus ekonomisinin hukuki altyapısı tam tam olarak sağlanmış değil. Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyeliğinin bu açıdan çok önemli olduğunu düşünüyorum" dedi.(dha)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/108027210802726

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bunların eğitim anlayışı - hsnist

  adını taşıyan kolejler üniversiteler açıp paralı eğitime destek olup eğitim işleri üstünden de para kazanmak.

  qq - inantissot

  radikalde yorum yapanlar ve yorumlara oy verenler genelde zengin dusmani,zenginligin illa calarak cirparak kazanildigini dusunen,zenginleri halkin sirtindaki asalaklar olarak dusunen sosyalizmi kurtulus olarak goren insanlar.bundan dolayida bu tur haberler ve bunlara yapilan yorumlar hep ayni oluyor maalesef.ben yine hic begenilmeyecegini bilerek bi yorum yapmak istiyorum.arkadaslar gercekler sizin dusunduklerinizin tam tersi.ulkeler mutesebbis siniflar sayesinde zenginlesip cag atliyorlar,karamehmetler,ozyeginler,koclar,sabancilar ve diger binlerce mutesebbis bu ulkenin en buyuk zenginligidir.turkiyenin gaz ya da petrolu yok ama cok sukur dinamik bir girisimci sinifi var ve uluslararasi piyasada rekabet edip milyarlarca dolar katma deger yaratiyorlar. ve bu sayede ulke zenginlesiyor.ulke zenginlestikce buna bagli olarak egitim,bilim ve sanat gelisiyor.yani hersey ekonomiye bakar ekonomide is adamina bakar.ekonominin gelismeside liberal kapitalist ekonomi politikasina,serbest pazar ekonomisine ve serbest rekabete baglidir.bunu en iyi anlayan ve uygulamaya koyanda merhum turgut ozal olmustur.liberal ekonomi politikasi uygulayan is adamini el ustunde tutan ve her turlu kolayligi saglayan abd,japonya,almanya,fransa gibi ulkeler almis basini giderken, sosyalizme saplanmis ozel tesebbusu gectik ozel mulkiyete bile karsi cikan ulkelerin icler acisi bir sefalet icinde batmasina sahit olduk.

  hadi ordan - tıtus

  özyeğin kendinini yere göğe sığdıramıyor ama, bu çarpık ekonomik düzen olmasa bu kadar kısa sürede milyarder olabilirmiydi acaba. türkiye de bankalar vatandaşı resmen soyuyor, ee haliyle bu da yabancı bankaların iştahını kabartıyor. yabancıların direkt banka kurma hakları yok ülkemizde. onlarda önce ortak olup, sonra hisse alım yolu hile bankanın yönetimini alıp öyle sahip oluyorlar. özyeğin bu sayede 200 bin euro ya kurduğu bankayı, yabancılara bir kaç milyar dolara sattı. madem bu kadar başarılı, ikiyüz değil; 2 milyon euro ile başka bir ülkede banka kurup bu bu fiyatlara satsında görelim. üreticinin sanayicinin böbürlenip kendini övmesini hoş görebiliriz ama; yabancılara uygulanan bürokratik engeller sayesinde köşeyi dönmüş biri insanlara kendini '' çok başarılıyım'' şeklinde övmesin yemezeler. kendisi bu çarpık düzen sayesinde köşeyi dönmüş diğer sermayederlerden sadece biri...

  zenginlere parasız eğitim vereceğiz:))) - nilsak

  evlerindeki hizmetçilerine dantelli papyonlu forma giydiren yeşilçam zengin tiplemesi bunların "hepsi". eğitime para harcamalıyız diyor bu da. kesintisiz kademeli bir şekil eğitilip hizmet verme profesyonelleri olarak dantelli kravatlı hale geleceğiz allahın izni ile ve göz zevklerini bozmayacağız. sen niye para harcayacaksın benim eğitimim için. sana ne. eğitim fısat eşitliği olacak şekilde zaten parasız olmak zorunda. biz seni beslemekten bir vazgeçsek parasız okuturuz o zaman.

  Türkiye'nin en zengin ismi Fiba Holding YKB‘ı HÜSNÜ ÖZYEĞiN’i tebrik ederim - ahmet-yilmaz

  Bilhassa Rusya’da büyük başarılara imza atmıs olan sayın Özyeğin’in hayat hikayesi Türkiyenin son 30 yıllık ekonomik tarihi gibi. Türkiye’nin böyle atılgan akıllı ve cüretkar yatırımcılara ihtiyacı var. * Mesela, yalnız günde 200 otomobil kredisi veren bankası Credit Europe Bank Rusya’da en fazla kredi veren 5. Banka imiş. Bu isler kolay olmuyor, lafla değirmen dönmüyor. * "Gelişmekte olan ülkelere yatırım yaparak Türkiye'yi geliştirebiliriz. Türkiye'nin yüzü dışa dönmeli. Türkiye sadece iç kaynaklarla ülkemizde her yıl ihtiyacı olan 700-800 bin istihdamı sağlayamaz. Diyor Özyeğin. Ve haklı da bence. * Sürdürülebilir bir büyüme için de eğitime daha fazla önem vermeliyiz. Çin, Kore ve Japonya'da bugün herkes en az lise mezunuyken, Türkiye'de eğitim oranı 6.5 yıl oranında. Görülüyorki eğitime de çok önem veren ileri görüşlü bir işadamı. * Sana başarılar ve uzun ömürler dilemekten başka elimizden birşey gelmez sayın Özyeğin.

  zenginlik - consensus

  tam şimdiki gençlerin özeneceği cinsten zengin,parayı yöneterek iktidardan nemalanarak(şimdiki geçerli adı4 aklını kullanarak) yoksa üretim yapıp sanayiyi geliştirerek falan zengin olmamış özalın yolunu açtığı bir nevi banker türü...ne demişti zatı muhterem ben zengini severim...