Türkiye'nin gözü 'cep tamirat'ında

Türkiye'nin özellikle yüksek fiyattan satılan cep telefonlarının tamiri için yurtdışına ödediği para, büyük boyutlara ulaştı.

ANKARA - Türkiye'nin özellikle yüksek fiyattan satılan cep telefonlarının tamiri için yurtdışına ödediği para, büyük boyutlara ulaştı. Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, "Türkiye'den her yıl yaklaşık 3,5 milyon cep telefonu yurtdışına bakıma gidiyor. Bunun bedeli çok ciddi bir rakam eder" dedi. Acarer, cep telefonlarının kayıt altına alınmasını öngören 5392 sayılı kanunun yürürlüğe girmesi ve kayıt işlemlerinin tamamlanmasının ardından, ikinci el cep telefonu satışlarının ciddi ölçüde düştüğünü belirtti.
İkinci el telefonlar konusuna çok önem verdiklerini ve bu alanı disiplin altına almak istediklerini vurgulayan Acarer, konuya ilişkin çalışmaların sürdüğünü aktardı. Bunun için Türkiye'deki nitelikli personele sahip kuruluşların artırılması gerektiğini vurgulayan Acarer, Türkiye'nin GSM teknolojisi için 11 yılda 30 milyar dolara yakın para ödediğini dile getirdi.
'Genç nüfus önemli'
Cep telefonlarının bakımı ve tamiri için de Türkiye'nin çok para ödediğini ve ödemeye devam ettiğini kaydeden Tayfun Acarer, şunları söyledi:
"Türkiye'ye 11 yılda 80 milyon telefon girmiş. Bu telefonlar arızalandığında telefon eski ve ucuzsa atılıyor ama değerliyse servise götürülüyor. Servisteki onarımda mekanik arızalar kolay çözülüyor ama donanım arızaları giderilemiyor ve bu makine yurtdışına gönderiliyor. Yurtdışına gönderilen makinelerin çok büyük kısmı, değerli makinelerdir. Türkiye'den her yıl yaklaşık 3.5 milyon cep telefonu yurtdışına bakıma gidiyor. Bunun bedeli çok ciddi bir rakam eder."
Bakım ve tamir konusunda Türkiye'nin genç nüfusundan dolayı büyük bir potansiyele sahip olduğuna işaret eden Acarer, bakım merkezlerinin oluşturulması halinde çevre ülkelerden bile cep telefonlarının burada tamir edilebileceğini açıkladı.
Acarer, şöyle devam etti: "Eğer Türkiye'de bu iş oturursa cep telefonu kullanım süresi de iki yıldan üçe çıkar. Türkiye bu konuya girerse GSM'de en azından kaybettiğinin büyük bir kısmını telafi edebilir, istihdama da çok olumlu katkı yapabilir."