Türkiye'nin ilk elma cipsi üretilecek

Türkiye'nin ilk elma cipsi üretilecek
Türkiye'nin ilk elma cipsi üretilecek
Kayseri'de, çiftçinin elinde kalan elmayı, cipse dönüştürecek bir tesis kuruldu.

KAYSERİ -Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesinde, bölgedeki meyva ve sebzeyi 4 saatte kurutup, kullanıma hazır hala getirecek kurutma tesisi hizmete girdi. 870 bin liraya mal olan tesis, bölge çiftçisinin elinde kalan elmayı, cipse dönüştürerek Türkiye ’de ilk kez ‘elma cipsi’ üretilecek.

Özellikle kendi özgü elma çeşitleriyle tanınan Yeşilhisar ilçesinde, Yeşilhisar Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından yaptırılan meyve, sebze kurutma tesisinin açılış törenine Vali Mevlüt Bilici, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Özel İdare Genel Sekreteri Mustafa Atsız, İl Genel Meclisi Başkanı Sadettin Aydın , Jandarma Komutanı Albay Yusuf Kenan Topçu, Emniyet Müdürü Cuma Ali Aydın, Yeşilhisar Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, çok sayıda davetli ve vatandaşlar katıldı.

Kaymakam Cevdet Ertürkmen, meyve sebze kurutma tesisi için 870 bin lira harcama yapıldığını belirterek “Törenle hizmete açılan tesislerde yöre çiftçilerimizin ürettiği kayısı, elma gibi meyvalar ile domates, patlıcan gibi ürünler, 4 saatte kurutulup, paketlenerek kullanıma hazır hale gelecek. Tesislerde, Türkiye’de bir ilk olarak elma cipsi de üretilecek” dedi.

Vali Mevlüt Bilici, ilçelerin ekonomilerini canlandırmak için İl Özel İdaresi tarafından çok sayıda proje hazırlandığını ve hizmete açılan meyve sebze kurutma tesisinde bu hizmetlerden biri olduğunu dile getirdi. (dha)

bigPara.com

  ETİKETLER:

  TBMM

  ,

  Türkiye

  ,

  Aydın