Türkiye'nin ilk lisanslı kamyoneti Turkar gün sayıyor

Türkiye'nin ilk lisanslı kamyoneti Turkar gün sayıyor
Türkiye'nin ilk lisanslı kamyoneti Turkar gün sayıyor

Daha önce Hiscar olarak belirlenen aracın ismi Turkar olarak değiştirildi. Kriz nedeniyle üretimi geciken araçlar ihraç edilecek.

İlk Türk lisanslı kamyonet Turkar, kriz nedeniyle hedef küçülterek, yılda 300 adetlik üretimle yola çıkacak. Beşinci yıl 5 bin adet üretim hedefleniyor

ESKİŞEHİR - Eskişehir’de kurulu Hisarlar A.Ş. tarafından üç yıllık çalışma sonucu Hiscar adıyla prototipi üretilen ilk Türk lisanslı kamyonetin ismi Turkar olarak değiştirildi.
Hisarlar A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Fazlı Türker, yaptığı açıklamada, dünyada yaşanan finansal kriz nedeniyle hedeflerinden biraz şaşmak zorunda kaldıklarını belirtti. Türker ayrıca, ilk etapta düşündüklerinden daha az, yani yılda 300 adet araç üreteceklerini sözlerine ekledi. 

Logo ceylandan
Daha önce Hiscar olarak belirledikleri araç ismini Turkar olarak değiştirdiklerini anlatan Türker, şunları söyledi: “Turkar logosu için de doğadan esinlendik. Turkar için logo arayışındayken ülkemize bir kültür hizmeti yapmak istedik. Dünyada sadece Türkiye’de yaşayan ve nesli tükenmek üzereyken koruma altına alınan Anadolu ceylanı bize ilham verdi. Logoda Anadolu ceylanının boynuzlarından esinlendik.”
Türker, Türkiye’de de yaşanan krizin yakın zamanda aşılması durumunda beş yıl sonra yılda 5 bin araç üretmeyi planladıklarını ifade ederek, şöyle devam etti: “Turkar’ın lansmanını haziran ayında yapmayı düşünüyoruz. Hedefimiz ürünün yarısını yurtdışına satmak. Körfez ülkeleri ve Afrika bizim için çok iyi pazarlar. Suudi Arabistan ile şimdiden distribütörlük için sözlü bir anlaşma yaptık. Aracımız, Sibirya soğuklarından çöl sıcaklarına farklı iklimlerde performansından bir şey kaybetmeden çalışma kabiliyetine sahip. Bu da yurtdışı satışlarımız için büyük bir avantaj. Bugün, grubumuzda 650 kişi çalışıyor. Eskişehir’de SGK’ya en yüksek ücret ödeyen ilk firmalar içindeyiz. Kentin ihracat geliri en yüksek ilk 3 firmasının arasındayız.
Vergide de ilk sıralarda yer alıyoruz. 2008 yılında 61 milyon avro ciromuz oldu. Üretimimizin yüzde 60’ını ihraç ediyoruz. 2008 yılında 35 milyon avro ihracat rakamına ulaştık.”

Her yıl yüzde 30 büyüdük
Şu anda en büyük 500 firma sıralamasında ikinci 500 arasında olduklarını anlatan Fazlı Türker, 2005 yılından sonra her yıl yüzde 30 büyüme kaydettiklerini belirtti.  Tarım, iş ve tekstil makinalarıyla otomotiv parçaları ve tezgah parçaları ürettiklerini anlatan Türker, “Mevcut işlerimizi daha iyi rekabet edebilir hale getirecek yöndeki yatırımları yapmayı düşünüyoruz” dedi. (aa)