Türkiye'nin IMF'deki oy hakkı artacak

Uluslararası Para Fonu (IMF) İcra Direktörleri Kurulu'nda dün görüşülen ve Türkiye, Çin, Güney Kore ve Meksika'ya daha fazla oy hakkı verilmesini öngören tasarı üzerinde üye ülkeler arasında geniş bir fikir birliği olduğu duyuruldu.

İSTANBUL - Uluslararası Para Fonu (IMF) İcra Direktörleri Kurulu'nda dün görüşülen ve Türkiye, Çin, Güney Kore ve Meksika'ya daha fazla oy hakkı verilmesini öngören tasarı üzerinde üye ülkeler arasında geniş bir fikir birliği olduğu duyuruldu.
Çarşamba günkü toplantıdan sonra açıklama yapan IMF sözcüsü David Hawley, "Kurul çalışmasının devamını ve yıllık toplantıya kadar paket üzerinde anlaşma sağlanmasını bekliyoruz. Amaca ulaşılacağı konusunda iyimserliğimiz sürüyor" diye konuştu.
IMF bir yıl önce, Asya ve diğer bölgelerdeki gelişmekte olan güçlerin kurumda daha fazla söz sahibi olması görüşüyle, oylama sistemi ve üye ülke kotalarını gözden geçirmeye başlamıştı. Konuyla ilgili değişikliklerin, eylül ayında Singapur'daki IMF ve Dünya Bankası ortak toplantısı sırasında IMF'nin 184 üye ülkesi tarafından resmi olarak benimsenmesi bekleniyor.
IMF'den bir yetkili oy hakkı artırımının yüzde 1.5 ve 2.5 arasında olabileceğini söyledi.