Türkiye'nin itici gücü Anadolu'da!

Türkiye'nin itici gücü Anadolu'da!
Türkiye'nin itici gücü Anadolu'da!
CNN Türk'ün 'Anadolu'da Yarın Toplantıları'nı Gaziantep'te açan Yalçındağ "Türkiye'yi yarına taşıyacak güç Anadolu'da" diye konuştu.
Haber: NURİYE DOĞU - nuriye.dogu@radikal.com.tr / Arşivi

GAZİANTEP- “Bir ülke sahip olduğu yarınlar kadar zengindir” diyerek Türkiye ’yi il il gezmek için yola çıkan CNN Türk’ün “Anadolu’da Yarın Toplantıları”nın ilk durağı Gaziantep oldu. Bir haftadır birçok programın çekimlerini de Antep’te gerçekleştiren CNN Türk ‘Gaziantep’te Yarın Zirvesi’ ile de Antep halkını bakanlar ve iş dünyasının tanınmış isimleri ile buluşturdu. Zirvenin açılış konuşmasını yapan Doğan TV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Türkiye’nin büyüdükçe dünyada önemli bir güç haline geldiğini belirterek, bu ekonomik kalkınmaya bir bütün olarak tüm bölge ve illerin katkı sağlaması gerektiğini söyledi. Anadolu toplantılarına üç yıl ara verdikten sonra yeniden başladıklarını ifade eden Yalçındağ, Anadolu’nun sesini daha yüksek duyurmayı hedeflediklerini vurguladı. Türkiye’nin gerçek potansiyelini ortaya çıkaracak itici gücün Anadolu’da olduğuna dikkat çeken Arzuhan Doğan Yalçındağ, “Yerel kültürü, yerel değerleri ve zenginlikleri küresel bilgiler ve küresel kaynaklar ile birleştiren ülkeler değer yaratır. Türkiye’yi yarına taşıyacak gücün Anadolu’da olduğu inancıyla yola çıktık” diye konuştu.
Zirveye katılan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da, bir marka şehir olarak Gaziantep’in Türkiye ekonomisinde önemli rol üstlendiğine dikkat çekti. Türkiye’nin bugün 10 yıl öncesi ile mukayese edilemeyecek kadar güçlü bir durumda olduğunu belirten Çağlayan, Gaziantep’in bu hedeflerde önemli yer tuttuğunu söyledi. Çağlayan, Antep’in ihracatını sekiz yılda sekize katladığına dikkat çekerek “Ama sadece ekonomik zenginlik yetmez, yarınlar için demokratik zenginlik gerekli. Arap ülkelerinde yaşanan tüm sıkıntılar da demokratik zenginlik eksikliğinden kaynaklanıyor” dedi. Kendisi de Gaziantepli olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ise, sosyal politikaların bu kadar öne çıktığı bugünlerde, ekonomiden önce toplumun güçlenmesi gerektiğinin, o zaman tüm rakamların değişeceğinin altını çizdi. 

5 milyar dolar ihracatı var
Etkinliğe ev sahipliği yapan Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu da, Gaziantep ekonomisi ile ilgili şu rakamları paylaştı: “Sanayi bölgesi 5012 işletmesi, 180 bin çalışanı ile 5 milyar dolar ihracat yapıyor. En fazla ihracat yapan altıncı iliz. Dünya halı ihracatının yüzde 80’ini gerçekleştiriyoruz. Ayakkabı- terlikte üretim merkeziyiz. 2023 hedefimiz, 350 bin çalışan ile 30 milyar dolar ihracat gerçekleştirmek. Bu hedefler için Gaziantep’in desteklenmesini istiyoruz. Yeni teşvik sisteminden de en iyi şekilde faydalanmayı arzuluyoruz.”

Türkiye’yi anlama haritası
Zirvede bir sunum yapan Ipsos KMG Yönetim Kurulu Başkanı Vural Çakır, iki yılda bir gerçekleştirdikleri ‘Türkiye’yi Anlama’ araştırmasının 2011 sonuçlarının ön lansmanını Antep’te gerçekleştirdi. 34 ilden 15 bin kişi ile görüşüldüğünü belirten Çakır, en büyük değişimin tutunamayan yoksullarda gerçekleştiğini ve 1,9 milyon kişinin de alt sınıftan orta sınıfa kaydığını söyledi.

Kümeler 2009 (%) 2011 (%)
Yeni muhafazakârlar 35 35,5
Devlete, ekonomiye ve orduya güvenleri çok yüksek. Kadınların eşlerinin rızasıyla çalışmasını destekliyorlar. Alışveriş eğilimi en yüksek olan kesim.
Geleneksel orta sınıf 21,3 21,8
Ekonomiden memnunlar ama siyasete güvenleri az. Kadının iş hayatında aktif yer almasını desteklemiyorlar. İnternet kısıtlamasından memnunlar.
Geleneksel milliyetçiler 14,3 15,9
Ekonomi ve siyasetten memnun değiller. Orduya güvenleri çok yüksek, Kürtçe eğitime karşılar. Kamuda başörtüsünü destekliyorlar.
Tepkili modernler 13,0 13,5
Kadınlar ağırlıkta. Devlete ve siyasete en güvensiz kesim, ekonomik gidişattan rahatsızlar.
Tutunamayan yoksullar 16,4 13,3
Büyük ölçüde Anadolu kırsalındalar. Tüm sıcak tartışmalara kayıtsızlar. Devlete, siyasete, ekonomiye ve orduya güvenleri çok düşük. Tüketimin büyük oranda dışındalar.

bigPara.com