Türkiye'nin Latin Amerika çıkarması

Devlet Bakanı Çağlayan Latin Amerika ile ticari ve ekonomik işbirliği imkânlarının artırılması amacıyla işadamlarının da dahil olduğu 120 kişilik heyetle Brezilya ve Şili'ye gidiyor

ANKARA - Göreve geldiği ilk gün ihracatçılara ‘bavulunuzu toplayın’ diye seslenen Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın yeni hedefi Latin Amerika oldu. Çağlayan, ticari ve ekonomik işbirliği imkanlarının artırılması ve mevcut işbirliği alanlarında var olan potansiyelin hayata geçirilmesi amacıyla, 120 kişilik heyetle Brezilya ve Şili’ye gidecek.
Çağlayan başkanlığındaki ticaret heyetine 57 firmadan yaklaşık 80 temsilci katılacak. Çağlayan, Şili’de bulunacağı 13-15 Temmuz arasında, Şili Dışişleri Bakanı Mariano Fernandez Amunategui, Maliye Bakanı Andres Velasco Branes, Bayındırlık Bakanı Patricia Poblete Bennett, İskan Bakanı Romy Schmidt Crnosija, İmar Bakanı Sergio Bitar ve Enerji Bakanı Marcelo Tokman Ramos ile görüşmelerde bulunacak.
Görüşmelerde, Türkiye ile Şili arasındaki ticaretin daha dengeli olarak artırılması ve çeşitlendirilmesi, ayrıca, başta karşılıklı yatırımlar ile müteahhitlik ve müşavirlik hizmetleri olmak üzere, enerji sektörü ve savunma sanayi alanlarında da işbirliği olanakları ele alınacak. Bu çerçevede, 14 Temmuz’da imzalanacak serbest ticaret anlaşması (STA) Türkiye’nin Amerika kıtasında bir ülkeyle yapacağı ilk STA olacak. İmzalanacak STA ile ayrıca, 2008 yılında toplam 474 milyon dolar seviyesinde gerçekleşen Türkiye-Şili ticaret hacminin, ürün çeşitliliği de sağlanarak iki yıl içinde 1 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor.

Brezilya hedefi 5 milyar dolar
Görüşmelerde ikili ticaretin geliştirilip çeşitlendirilerek önümüzdeki 3 yıl içinde 5 milyar dolara ulaşmasının sağlanmas hedefleniyor. Ziyaret kapsamında ayrıca, 17 Temmuz 2009 tarihinde Türk ve Brezilyalı iş adamları arasında ikili iş görüşmelerinin gerçekleştirilmesine olanak sağlayacak bir ‘Türkiye-Brezilya İş Forumu’ düzenlenecek. (Radikal)