Türkiye'nin Ortadoğu ve Balkanlar'daki en önemli rakipleri Kazakistan ve Güney Kore

Türkiye'nin Ortadoğu ve Balkanlar'daki en önemli rakipleri Kazakistan ve Güney Kore
Türkiye'nin Ortadoğu ve Balkanlar'daki en önemli rakipleri Kazakistan ve Güney Kore
Turizmde tatsız bir sezon geçiren Türkiye'de sağlık turizmi hız kesmeden cari açığı kapatmaya aday bir sektör olarak iddiasını sürdürüyor.
Haber: BARÇIN YİNANÇ - barcin.yinanc@hdn.com.tr / Arşivi

Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi İcra Kurulu Başkanı Meri İstiroti "Biz 80 milyon için değil bölgedeki 650 milyon kişi için yatırım planlaması yapıyoruz" derken artık sayıları 600ü geçen özel hastanelerin uluslarası hastaları çekmek için sadece kendi aralarında değil yabancı hastanelerle de rekabet içinde olduğunu söyledi.

Türkiye merkezli hastaneler Ortadoğu , Balkanlar ve Orta Asya'dan hasta çekmede Almanlar ve Günel Korelilerle büyük bir rekabet içinde.

İstiroti'nin aktarımına göre son on yılda büyük gelişim gösteren dünya sağlık sektöründe "yarışa" sonradan katılan Türkiye kısa zamanda büyük mesafe katetti. 

2005'te Türkiye'de tedavi gören 126 bin uluslararası hasta sayısı 2014'te 727 bine ulaştı. 

Bölgesel rekabette Almanları ve Güney Korelileri yakalayan Türkiye'nin artık uluslararası alanda medikal turizm destinasyonu olarak kabul gördüğünü vurgulayan İstiroti'ye göre bu başarıda yabancı yatırımcıların ilgisi de önemli rol oynadı. 

Son on yıldaki siyasi ve ekonomik istikrar sayesinde de Türkiye'nin yatırımcıların sağlık sektöründe yatırım yapmaktan hoşlandıkları bir sektör haline geldiğini belirten İstiroti "bu nedenle de yatırım boyutlarımız da büyüdü, değişti ve zincir gruplar  daha hızlı gelişti. Belki de on yılda yapacaklarını iki üç yılda yaptılar. Yabancı yatırımcıların girmesiyle birlikte yatırım ölçekleri değişince biz de yüzümüzü yurt dışına döndük," dedi.

Türkiye'nin bir avantajı da önemli bir akreditasyon kurumu olan joint Commission international adlı kurumdan akreditasyon alan en fazla hastanaye sahip ülke olması. 56 hastane ile liste başı olan Türkiye'nin en yakın takipcisi 26 hastane ile Brezilya.

 

bigPara.com