Türkiye'nin vergisinin dörtte biri 'VIP vergi dairesi'nden

İstanbul'da en yüksek vergiyi ödeyen 500 şirket için kurulan ve kamuoyunda 'VIP vergi dairesi' olarak bilinen Büyük Mükellefler Vergi Dairesi (BMVD) 5 Ocak'ta faaliyete geçiyor.

İSTANBUL - İstanbul'da en yüksek vergiyi ödeyen 500 şirket için kurulan ve kamuoyunda 'VIP vergi dairesi' olarak bilinen Büyük Mükellefler Vergi Dairesi (BMVD) 5 Ocak'ta faaliyete geçiyor. Daire, Tekel'in Mecidiyeköy'deki eski Likör Fabrikası binasında çalışmalarını yürütecek. VIP vergi dairesinin başına 2003 yılında İstanbul defterdarı, 2005 yılında İstanbul Vergi Daresi Başkanı olan ve son olarak Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkan Yardımcılığı'na yükseltilen Mehmet Akif Ulusoy getirildi.
BMVD'nin aralarında 76 banka ve sigorta şirketinin de bulunduğu mükellefler ciro, aktif toplamı ve ödenen tüm vergiler olarak üç kritere göre seçildi. Ulusoy, Büyük Mükellef Vergi Dairesi'nin rakamsal büyüklüğünün KDV dahil ödenen tüm vergiler bakımından 25 milyar dolar civarında olduğunu ve Türkiye'de ödenen toplam vergini yüzde 25'ini oluşturduğunu söyledi.


Büyütmek için tıklayınız

Ulusoy, BMVD'nin Türkiye'nin en büyük mükelleflere daha iyi hizmet vermek amacıyla kurulduğunu belirtti. Küreselleşen dünyada özellikle uluslararası işlem yapan şirketlerin sorunlarına hızlı çözümler gerektiğini belirten Ulusoy şunları söyledi:
'Belirsizlik az olmalı'
"Örtülü sermaye, transfer fiyatlaması bu yeni dönemin önde gelen konuları. Biz yeni kavramlara yeni bir anlayışla yakınlaşacağız. Bugün beyanname sonrası yaptığımız denetimi beyanname öncesine çekeceğiz. Yani her mükellef tereddütte olduğu konuyu yıl içinde sürekli olara bizimle görüşecek, bir çözüm arayacak. Daha az uyuşmazlık olacak, mahkemeye daha az gideceğiz. Ancak bundan da mükellefle sürekli mahkemelik olduğumuz anlaşılmasın. Hiçbir yatırımcı sürprizle karşılaşmak istemez."
Belirsizliğin ortadan kalktığı ölçüde yabancı sermaye çekilebileceğini ifade eden Mehmet Akif Ulusoy, "Çünkü yabancı sermaye eşitler arasında belirsizliğin az olduğu ülkeleri seçer" dedi.
Memurlar eğitim alacak
Ulusoy, BMVD'nin benzerlerinin ABD, İngiltere, Fransa, Hollanda ve Endonezya gibi ülkelerde bulunduğunu ve çok başarılı sonuçlar alındığını açıkladı. VIP vergi dairesi başarılı olabilmek için işe önce elemanlarından başlayacak. İstanbul Defterdarlığı bünyesinden 150 memur yeni dairede çalışmak için seçildi. Bu memurlar için ocak sonundan itibaren 'kişisel gelişim kursları' başlayacak. 10 gün sürecek kişisel gelişim kursundan sonra belirli aralıklarla mesleki eğitim kursları da düzenlenecek. Büyük mükellefler vergi dairesinde çalışacak ve büyük müşteriye bir müşteri temsilcisi gibi hizmet edecek elemanlar bu yoğun eğitim sonucunda küreselleşen dünyanın vergi sorunlarına çözüm bulacak hale gelebilecek.
Büyük Mükellefler Vergi Dairesi yazılım programlarının tamamlanmasından sonra iki yılda Ankara, İzmir, Kocaeli, Bursa ve Adana'da da kurulacak.