Türkiye'nin yalıtım notu zayıf

Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) tarafından yaptırılan 'Türkiye'de Yalıtım Gerçeği Raporu' açıklandı.

İSTANBUL - Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) tarafından yaptırılan 'Türkiye'de Yalıtım Gerçeği Raporu' açıklandı. Raporla Türkiye'de yalıtım bilincinin sıfıra yakın olduğu ortaya çıktı. Türkiye'nin 20 ilinde bin 326 kişiyle gerçekleştirilen araştırmaya göre, katılanların yüzde 48'i 'yalıtım nedir' sorusuna yanıt veremedi. İZODER Başkanı Arif Nuri Bulut, sektör olarak kamuoyunu bilgilendirmek için iki yıl sürecek bir kampanya başlattıklarını aktardı. Bulut, ısı yalıtımının, yıllık ortalama 3.6 milyar dolar tasarruf yapılmasına olanak sağladığını vurguladı.
Yasada geçmiyor
Bulut, şöyle konuştu: "Bu para, Enerji Bakanlığı'nın 2005 yılı bütçesinin 20 katı. Bu parayla her yıl 2 yeni Keban Barajı yapılabilir. Türkiye'de yalıtım sözcüğü İmar Yasası'nda hiç geçmiyor. Yalıtım malzemeleri ABD ve Avrupa'dan 10 ile 25 kat daha az kullanılıyor." Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahattin Çimen ise "Enerji verimliliği çalışmaları sürüyor. Enerji verimliliği kanun tasarısı taslağında çalışmalar belli bir noktaya geldi. 2020 yılına kadar sektörde toplam 130 milyar dolarlık yatırım yapılmasını öngörüyoruz" dedi.