'Türkiye'ye bakış olumlu'

Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, uluslararası sermayenin ve yabancı yatırımcıların Türkiye'ye bakışının olumlu yönde değiştiğini savunarak, bunun özelleştirmeye yansıyabileceğini söyledi.

ANKARA - Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, uluslararası sermayenin ve yabancı yatırımcıların Türkiye'ye bakışının olumlu yönde değiştiğini savunarak, bunun özelleştirmeye yansıyabileceğini söyledi. Kilci, CNN Türk'te katıldığı bir programda 2004'ün özelleştirme açısından son derece iyi bir yıl olduğunu ifade ederek, 2 milyar 41 milyon dolarlık özelleştirme yapıldığını, nakit 1 milyar 369 milyon dolarlık giriş olduğunu kaydetti.
"Ümidimiz, beklentimiz 2004 yılında yakaladığımız ivmenin 2005'e taşınması yönünde" diyen Kilci, 2005 bütçesinde özelleştirmeden 1.5 milyar YTL gelir hedeflendiğinin anımsatılması ve kendisinin gönlünden geçen bir rakamın bulunup bulunmadığının sorulması üzerine, "Ben rakam konusunda herhangi bir spekülasyona yol açmak istemiyorum. Umarım 2005, 2004'ten daha iyi bir yıl olur" yanıtını verdi.
'Kredibilite arttı'
Kilci, 2004'te Türk ekonomisine güvenin arttığını ifade ederek, 2003 yılında yabancıların sorgulayan bir yaklaşım içinde bulunduğunu, ancak ekonomide sağlanan olumlu gelişmelerle Türkiye'nin kredibilitesinde olağanüstü ilerlemeler sağlandığını söyledi.
'Tüpraş tedirgin etti'
Türkiye'nin AB sürecinde geldiği noktanın olumlu katkılarının bulunduğunu belirten Kilci, "Uluslararası sermayenin ve yabancı yatırımcıların Türkiye'ye bakışı kesinlikle olumlu yönde değişti. Bunun şüphesiz özelleştirmeye yansıması söz konusu" dedi.
Kilci, Tüpraş olayından sonra yabancıların iptal kaygısı yaşayıp yaşamadığının sorulması üzerine şöyle konuştu: "Tüpraş hukuki sıkıntı var diye bir izlenime yol açtı. Bunun tedirginlik yaratmaması imkânsız. Ancak, Tüpraş son iki yılda yapılan 70'i aşkın özelleştirmeden sadece bir tanesi. Enine boyuna tartışıldığında ciddi yasal risk olmadığı anlaşılıyor. Biz bunu yaptığımız görüşmelerde açık bir şekilde anlatıyoruz. Benzer şeylerle karşılaşmamak için hazırlıklarımızı, düzenlemelerimizi defalarca kontrol ederek, özenle yapıyoruz."
Özelleştirmede zamanlamanın önemli olduğunu vurgulayan Kilci, büyük ölçekli kuruluşların özelleştirmesinde uluslararası firmaların ilgilerinin zamanlamasının önemine dikkat çekti. Kilci, Telekom için bunun söz konusu olduğunu belirterek, "Özelleştirmede kendi zamanlamamızı, uluslararası, özellikle Avrupa ile koordineli yürütmek istiyoruz" dedi. Kilci, "Telekom'un önyeterlilik başvurularında bizi sevindiren, olumlu sayıda başvuru aldık" dedi. Kilci ihale komisyonunun bu başvuruları iki hafta için inceleyip sonuçlandıracağını söyledi.
Özelleştirmede ne kadar çok teklif alınırsa, işlemin başarıyla sonuçlanması ihtimalinin o kadar yüksek olduğunu kaydeden ÖİB Başkanı Kilci, "İhalede yeterlilik alan firmaların sayısı 10'dan fazla olduğu için memnuniyetimizi ifade etmemiz lazım" diye konuştu.
'Tekel yüz güldürecek'
Tekel'in sigara bölümüyle ilgili tekliflerin 18 Şubat'ta alınacağını ve ihaleyle ilgili şirket ve gruplarla görüştüklerini belirten Kilci, "18 Şubat'ta inşallah yüzümüzü güldürecek sonuç alacağız" dedi.
Erdemir'le ilgili de konuşan Kilci, "Erdemir kârlı, iyi yönetilen bir şirket. İlgi normal" yorumunu yaptı. Erdemir ihalesine ne zaman çıkılacağı konusunda somut karar bulunmadığını ifade eden Kilci, strateji ve zaman planının henüz şekillenmediğini, bunların yakın bir sürede açıklanacağını söyledi. Halka arzda 'Sattım, kurtuldum, en iyi fiyatı verene verdim' deme lüksü olmadığını açıklayan Kilci, "Çok kolay bir yöntem değil. Hem şirketler, hem ekonomi ile borsa uygun olduğu zaman yaparız. Bu yıl deneyeceğiz" dedi.
Telekom için 13 firmaya 'ön' izin
Türk Telekom'un yüzde 55'inin blok satışına yönelik ihalede, önyeterlilikleri tespit edilen katılımcılar belirlendi. ÖİB açıklamasına göre, önyeterlilikleri tespit edilen katılımcılar şöyle: "Belgacom SA de Droit Public, Doğan Şirketler Grubu, Emirates Telecommunications (Etisalat)-Cetel Çalık Enerji, Dubai İslamic Bank Ortak Girişimi, Koç Holding-Hacı Ömer Sabancı Ortak Girişimi, Mapa İnşaat, Multi Global Link, OYAK, Saudi Oger, SK Telecom, Telecom Italia, Telefonica, Turkish Privatization Investors ile Turktell Bilişim liderliğinde 14 üyeli konsorsiyom. Firmaların, son teklif verme süresi 31 Mayıs'ta dolacak.