'Türkiye'ye finansta yabancı ilgisi sürecek'

Global M&A International, Türk bankacılık, sigorta ve diğer finansal hizmet sektörlerinin uzun vadede de yabancı sermayeyi çekmeye devam edeceğini kaydetti.

İSTANBUL - Global M&A International, Türk bankacılık, sigorta ve diğer finansal hizmet sektörlerinin uzun vadede de yabancı sermayeyi çekmeye devam edeceğini kaydetti. Dünyanın 30 ülkesinden, şirket birleşmeleri ve devralmaları konusunda çalışan danışmanlık firmalarının kurduğu Global M&A International'ın 100 bankacı üyesi, İstanbul'da buluştu. Toplantıda, Global M&A'nın uluslararası piyasalara yer verdiği raporu 'The Cross-Border M&A Reporter' tanıtıldı, Türkiye'deki yatırım fırsatları da anlatıldı.
1 trilyon dolar adres arıyor
Türkiye'deki rakamsal büyüklüklere yer verilen raporda, özellikle ABD ve Avrupa'da yatırım fırsatı arayan özel yatırım fonlarının ciddi boyutlara ulaştığı, 1 trilyon dolarlık bir likiditenin büyüme odaklı yatırım fırsatları aramakta olduğuna dikkat çekildi.
Türkiye'nin elektrik dağıtım hakları ve varlıklarının özelleştirme kapsamında olduğu belirtilen raporda, bu özelleştirmenin Türkiye'nin enerji üretimi ve dağıtım altyapısında ihtiyaç duyulan yeni yatırımları tetikleşeceği ifade edildi. Yakın dönemde gelişmiş ekonomilerde biriken yüksek likiditenin Türkiye'ye de geleceği kaydedilen raporda, ekonomik ve politik istikrarın sürdürülmesi durumunda Türkiye'nin dış sermaye için
önemli ülkelerden biri olacağı kaydedildi.