Türkiye'ye gelen Avrupalı AB'ye üyeliği destekliyor

Türkiye'ye gelen her üç turistten biri Türkiye'nin AB'ye üyeliğini desteklerken Türkiye'ye hiç gelmemiş olanlarda bu beş kişiden bire düşüyor.

ANTALYA - Türkiye'ye gelen her üç turistten biri Türkiye'nin AB'ye üyeliğini desteklerken Türkiye'ye hiç gelmemiş olanlarda bu beş kişiden bire düşüyor. Turistlerin Türkiye'yle ilgili en çok yakındığı konuların başında 'esnafın yaklaşımı ve turistleri bunaltması' gelirken yine de Türkiye'ye daha önce gelen her dört turistten üçü çevrelerine Türkiye'ye gitmelerini tavsiye ediyor.
Türkiye Otelciler Federasyonu'nun (TÜROFED) ilk genel kurulu Antalya'da gerçekleştirildi. Genel kurulda TÜROFED tarafından GFK araştırma şirketine yaptırılan 'AB kamuoyu araştırması' başlıklı bir rapor da açıklandı. Yapılan araştırma, Almanya, Fransa, İngiltere, Hollanda ve Danimarka olmak üzere beş AB üyesi ülkesinde toplam 2.519 kişi arasında gerçekleştirildi. Bunların 1260'ı tatil, iş veya diğer nedenlerle Türkiye'ye en az bir kere gelmiş olanlardan 1259'u ise hiç gelmeyenlerden oluştu. Araştırmaya göre, Türkiye'ye gelenlerin yüzde 72'si deniz tatili, yüzde 38'i kültür, yüzde 9'u da alışveriş tatilini tercih ediyor. Türkiye'ye gelenlerin yüzde 52'si bir kez diğer yarısı ise iki ve daha fazla geldiklerini belirtiyor. İki veya daha fazla gelenlerin oranı Alman turistlerde yüzde 66'ya çıkıyor.
Misafirperverlik ilk sırada
Türkiye'ye gelen dört kişiden üçü çevresine ülkemizi tavsiye ederken, tavsiye nedenlerini ise 'misafirperverlik ve tarihi-kültürel zenginlik' olarak açıklıyor. Türkiye ile ilgili hatırlanan en olumsuz özellik ise 'esnafın yaklaşımı ve turistleri bunaltması'. Araştırmada dikkat çeken diğer bir olgu ise Türkiye'ye gelen yabancıların yüzde 60'ının Türkiye'ye yeniden gelmeyi düşünüyor olması.
Türkiye'ye gelenler içinde her üç kişiden biri, Türkiye'nin AB üyeliğini desteklerken bu oran Türkiye'ye gelmeyenler içinde beş kişide bire düşüyor. Araştırmada desteğin nedenleri sorulduğunda gelenlerin yarısından fazlası 'Türkiye'nin demokratikleşmesi ve AB'nin güvenliği açısından gerekli olduğu'nu belirtiyor. Desteklememe nedenleri ise, 'Türkiye'deki insan hakları ve demokrasi' sorunu ile kültürel farklılık gösteriliyor.
İlginç sonuçlardan birisi de Türkiye'ye gelenlerin yüzde 7'sinin mülk almayı düşünmesi. Araştırmaya göre, popüler turizm merkezi İspanya ve İtalya'dan sonra en çok Yunanistan tercih ediliyor.
Turizmcilerden Başbakan Erdoğan'a sitem
TÜROFED'in dün yapılan ilk genel kurulunda Ahmet Barut yeniden federasyon başkanlığına seçildi. Genel kurul toplantısı'nda konuşan başkan Barut, sektörün kur politikası ve yüksek vergiler nedeniyle zarar ettiğini belirterek, "40 farklı sektördü katma değer yaratan, ülke ekonomisine 15 milyar dolar döviz girdisi sağlayan turizmci son yıllarda para kazanamıyor. Bunun en çarpıcı kanıtı da son iki yıl içinde el değiştiren 50 otel. Bu otelin yarısı kiralandı diğer yarısı da satıldı" dedi. Türkiye'yi ziyaret eden turist sayısının son 10 yılda yüzde 162, turizm gelirlerinin de yüzde 247 arttığına dikkat çeken Barut, "Türkiye turizmindeki 35 milyar dolarlık sabit yatırımın büyük bölümünü oteller yapmaktadır. Sadece Antalya'da açılan tesislerin yatırım tutarı 1 milyar dolar. Girişimcilerin emeğini 'her şey dahil sistemi'yle çalışıyorlar' diyerek küçümsemek bizleri yaralıyor. Bizler sektörü uluslararası alana çıkarmak ve rekabet gücünü artırmaya çalışırken kamu yönetiminin sektör taleplerine olan duyarsızlığını bize getirdiği ek yüklerden anlayabiliyoruz. Örneğin, Başbakan tarafından söz verilmesine rağmen KDV oranı düşürülemedi" diye konuştu.