'Türkiye'ye gelmekten korkan fırsat kaçıracak'

'Türkiye'ye gelmekten korkan fırsat kaçıracak'
'Türkiye'ye gelmekten korkan fırsat kaçıracak'

Avusturya Havayolları nın dergisi Sabancı yı kapak haberi yaptı.

İSTANBUL - Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Türkiye pazarına girmekten korkan Batılı şirketlerin, önümüzdeki dönemde dünyanın en hızlı gelişen ekonomilerinden birinde yer alma fırsatını kaçırdıklarını kaydetti. Avusturya Havayolları’nın yayımı Succeed Dergisi, Güler Sabancı ile gerçekleştirdiği röportaja kapak haberi olarak yer verdi. ‘Türkiye’nin önder kadını’ başlığı ile verilen Sabancı’nın, dergideki röportajında, Türkiye’deki iş ortamının büyük bir potansiyele sahip olduğunu kaydetti.
Diğer yandan, ‘yüksek vasıflı’ Türk profesyonellerinin ‘üstün liderlik, eğitim ve girişimcilik’ becerilerine sahip olmaları dolayısıyla halen çok uluslu şirketlerde kritik pozisyonlarda görev aldığına işaret eden Sabancı, Türk girişimcilerinin de Batı şirketleriyle önemli bağlara sahip olduğunu belirtti.

Önlemler alınacak
Bazı Batılı şirketlerin Türkiye pazarına girmekten korkma nedeninin sorulması üzerine Sabancı, şunları kaydetti: “Türkiye pazarına girmekten korkan Batılı şirketlerin, önümüzdeki dönemde dünyanın en hızlı gelişen ekonomilerinden birinde yer alma fırsatını kaçırdığını söyleyebilirim. Türkiye, yabancı şirketleri kendisine yatırım yapmaya ikna etmek için yoğun çaba harcamaktadır. Bu amaçla Türkiye’deki eğitim seviyesini, özellikle de yabancı dil becerilerini ve teknik eğitimi geliştirmek adına daha fazla iş yapılacağını göreceksiniz. Enerji sektöründeki reformlar; fiyatlandırma, serbestleşme ve özelleştirme dahil olmak üzere devam edecektir. İş piyasası esnekliğinin artırılması, ulaşım ve bilgi teknolojileri altyapısının iyileştirilmesi, kamu yönetiminin geliştirilmesi ve fikri mülkiyet haklarına ilişkin mevzuatın uygulanmasının güçlendirilmesine yönelik daha fazla ilerleme kaydedilecektir. Kayıt dışılığı azaltma amaçlı önlemler de güçlendirilecektir.” Sabancı, Türkiye’nin, daha hızlı bir büyümeyi sürdürmek için insan kaynağı gelişimine daha fazla yatırım yapması gerektiğini de vurguladı. (aa)

Gelir hedefi 4 milyar TL
Sabancı Holding’in 2010-2011 hedefleri ile ilgili olarak Güler Sabancı, şöyle konuştu: “2010’da şirketlerimiz kârlı büyüme hedefini sürdürecek. 2010’da konsolide net gelirimizin yüzde 6 büyümesi ve konsolide operasyonel gelirimizin de 4 milyar TL’ye erişmesini planlıyoruz. Hedefimiz, ihracatın 1.1 milyar ve yatırımlarımızın 1.6 milyar dolar olması. Çalışan sayımızın ise yaklaşık 58 bin olmasını bekliyoruz.”
Topluluk için gelecekte dikkat çekici pazarlara ilişkin de Sabancı, yenilenebilir enerji kaynakları ve atık yönetimi gibi yeni sürdürülebilir iş olanaklarını değerlendirdiklerini, rüzgâr tedarik zinciri alanında da stratejik fırsatları araştırdıklarını ifade etti.
Röportajda, Goldman-Sachs’ın, 2050 itibarıyla Türkiye’nin Almanya’ya yetişeceğine ilişkin raporunun hatırlatılması üzerine de Güler Sabancı, “Türkiye’nin önümüzdeki on yıllar içinde küresel ekonomiden daha hızlı bir ivmeyle  büyüyeceğine ve sonunda bugünün büyük Avrupa ekonomilerinin birçoğuna yetişip geçeceğine yürekten inanıyorum” yanıtı verdi.