Türkiye'ye ilk organik süt

Pınar, Doğan Organik Ürünler ile yaptığı işbirliği sonucunda Türkiye'nin ilk organik sütünü piyasaya sundu. Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili İdil Yiğitbaşı, Pınar Süt'ün her gün 35 bin üreticiden süt satın alarak işlediğini...

İSTANBUL - Pınar, Doğan Organik Ürünler ile yaptığı işbirliği sonucunda Türkiye'nin ilk organik sütünü piyasaya sundu. Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili İdil Yiğitbaşı, Pınar Süt'ün her gün 35 bin üreticiden süt satın alarak işlediğini, sözleşmeli çiftlik modeliyle de 200'e yakın çiftlikle anlaşmalı olarak çalışmalarını sürdürdüğünü aktardı.
Pınar Süt ürünlerinin üretimden tüketiciye ulaşana kadar 132 değişik kontrolden geçtiğini ifade eden İdil Yiğitbaşı, "Pınar Süt, yılda ortalama 250 bin ton çiğ süt işliyor. İçme sütünde tartışmasız olarak pazar lideri" diye konuştu.
Önce büyük marketlere
Yiğitbaşı, Doğan Organik'in Gümüşhane'nin Kelkit ilçesinde kurulu organik süt ve besi işletmesinden temin edilen ve özel sertifikalandırılmış, organik sütün, Pınar Süt fabrikalarında işlenerek başlangıçta büyük marketlerde yer alacağını kaydetti.
Organik sütü İzmir ve Eskişehir fabrikalarında şok ısıtma tekniği ile üreterek uzun ömürlü olarak satışa sunduklarını anlatan Yiğitbaşı, "Pınar Süt'ün organik sütü piyasaya sunmasıyla organik süt üreten çiftlik sayısında da bir artış olacağına inanıyoruz" dedi. Pınar'ın yılda ortalama 250 bin ton çiğ süt işlediğini belirten Yiğitbaşı, ayda maksimum 3 bin ton organik sütü de tüketicilere sunabileceklerini ifade etti.
Pınar Süt Genel Müdürü Ergun Akyol da, Doğan Organik Süt Ve Besi İşletmesi'nde hayvanların beslenmesinde kullanılan tüm girdilerin organik tarımla üretilip kimyasallardan arındırıldığını ve üretimin her aşamada kontrol edildiğini belirtti. Akyol, Türkiye'nin organik süt üretme yetkisine sahip tek işletmesi olduklarını belirterek, yeni ürünün sadece kendi şirketlerine maliyetinin 4-4.5 milyon avro civarında olduğunu vurguladı.
Üretim ikiye katlanacak
Doğan Holding'in şu anda Kelkit'te üretimini yaptığı sütün tamamını kendilerinin satın aldığını sözlerine ekleyen Ergun Akyol, "Önümüzdeki dönemde Kelkit'te üretimi ikiye katlayıp birtakım yeni ürünler de üretmeyi planlıyoruz" açıklamasını yaptı.
İç piyasayı doyurduktan sonra yurtdışını da düşünebileceklerini ifade eden Akyol, yeni ürünün fiyatının normal sütten yüzde 30 fazla olacağını, 500 ml için raf fiyatının 1 milyon 300 bin lira olarak belirlendiğini dile getirdi.
Doğan Organik Ürünler Genel Müdürü İlhan Başaran ise, yıllık 3 bin ton olan üretimin 2008'de 8 bin tonu geçeceğini, 2010 yılında ise hedeflerinin 20 bin ton olduğunu belirtti. Başaran, bunun da Türkiye'de satılan ambalajlı süt pazarının yüzde 5'i olduğunu sözlerine ekledi.
Pazar yavaş büyüyecek
Avrupa Birliği'nin 1975'te programına aldığı organik tarımla, Türkiye 1980'lerin ortalarında Avrupalı toptancıların ürün talebinde bulunmasıyla tanıştı. Kuru üzüm, kayısı, incir ve fındık üreten birkaç üretici ile başlayan projeler çeşitlendi ve büyüdü.
ABD'de 0- 2 yaş arasındaki çocuklar için üretilen mamalara organik olma zorunluluğu getirildiği düşünülürse dünyanın nereye gittiği daha iyi anlaşılıyor. Organik tarımla ilgili son yönetmelik geçen ay yayımlandı. Türkiye'de organik süt pazarı ise oldukça kısıtlı. Şu anda Doğan Grubu'nun sertifikalandırılmış üretimi var. Bunun dışında 2005 yılı içerisinde yeni üretimin olacağı düşünülmüyor. Üretim maliyeti nedeniyle pazarın genişlemesi de oldukça yavaş olacak.