Türkiye'ye istenen miktarda nakit girişi serbest bırakıldı

Türkiye'ye istenen miktarda nakit girişi serbest bırakıldı
Türkiye'ye istenen miktarda nakit girişi serbest bırakıldı
Gümrük Bakanlığı'nın 15 Nisan tarihli yeni genelgesi, Türkiye'ye gümrük giriş noktalarından hiç bir beyanda bulunmadan serbest biçimde nakit para getirilmesinin önünü açtı.

RADİKAL - Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü, 15 Nisan'da yayınlanan yeni bir genelgeyle, Türkiye ’nin gümrük kapılarından içeri, hiç bir beyanda bulunmaksızın nakit para sokulabilmesinin önünü açtı.

Hürriyet gazetesinden Ali Dağlar'ın haberine göre, "Bu nakdin beyan edilmesi zorunlu değildir, yolcu beyana zorlanamaz” denilen yeni genelge ‘terörün finansmanı’, ‘kara para aklama’ ve ‘Türk Parasını Koruma Kanuna Muhalefet’ şüphesinde savcılığı devreden çıkarıyor. Para yakalanırsa, sözlü beyan ikna edici olmazsa devreye sadece MASAK girecek.

Her seçim öncesi yurda kaynağı belirsiz (kayıtdışı), yüksek meblağlı sıcak para (nakit) girişi olduğu tartışmaları sürerken, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü’nün 15 Nisan tarihli yeni genelgesi dikkat çekti. 2013 tarihli bir önceki genelgede yer alan, yolcu yanında yurda giren nakdin “risk analizi/örnekleme” yöntemiyle kontrol şartı, terörün finansmanı, kara para aklama ve Türk Parasını Koruma Kanunu’na muhalefet suçları yönünden savcılığa suç duyurusu bölümleri çıkartıldı. Son genelgede, “Mal ve hizmet ihracat bedeli, transit ticarete ilişkin kazançlar, yabancı sermaye bedeli veya ‘diğer kaynaklardan’ temin edilen nakdin gümrük giriş noktalarından yurda getirilmesi serbesttir. Bu nakdin beyan edilmesi zorunlu değildir, yolcu beyana zorlanamaz” deniliyor. Genelge, Avrupa Birliği ve Dış Ticaret Genel Müdürlüğü’nün 10 bin Euro veya fazlası nakit taşıyan yolcuların AB üyesi ülkelere giriş-çıkışta beyan şartı genelgesine de zıt.

BIRAKINIZ GEÇSİNLER

15 Nisan tarihli yeni genelgenin “Yurt İçine Nakit Girişi” başlıklı bölümü şöyle: “Yurda girişte aksine bilgi ve belge olmaması durumunda, kişilerin taşıdıkları nakdin kaynağına dair gümrük idaresine yaptıkları beyan esastır. Mal ve hizmet ihracat bedeli, transit ticarete ilişkin kazançlar, yabancı sermaye bedeli veya ‘diğer kaynaklardan’ temin edilen nakdin gümrük giriş noktalarından yurda getirilmesi serbesttir. Bu nakdin beyan edilmesi zorunlu değildir ve yolcular beyana zorlanamaz. Talep etmeleri halinde, yolcuların getirdikleri bu nakdi ‘Nakit Beyan Formu’ ile gümrük idaresine beyan etmeleri mümkündür. Yolcu tarafından yapılan beyanın doğru olup olmadığı gümrük idaresince gerçekleştirilecek kontrol suretiyle tespit edilecektir. Açıklamanın doğru yapılmadığının tespiti halinde, tutanak en az iki memur tarafından imzalanarak MASAK’a bildirilir. Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanuna istinaden istenilen açıklamanın eksik yapıldığının veya hiç yapılmadığının anlaşılması halinde 2.500 TL’yi aşan farklar için aynı kanunun 16. maddesi gereğince gümrük idaresi tarafından, açıklanmayan miktarın yüzde 10’u tutarında idari para cezası kesilir ve söz konusu nakit muhafaza altına alınır.”

AB GENELGESİNE ZIT

Son genelge, Gümrük Müsteşarlığı AB ve Dış Ticaret Genel Müdürlüğü nün 19.03.2008 tarihli “Nakit Kontrolleri” konulu genelgesine de aykırı. Bu genelgede şöyle deniliyor: “15 Haziran 2007 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, yanında nakit olarak 10.000 Euro veya daha fazlasını taşıyan bütün yolcuların AB’ye üye ülkelere giriş veya çıkışlarında bu meblağı gümrükte beyan etmeleri gerekmektedir. Söz konusu girişim para aklama, terörizm ve suçlama ilgili sıkı düzenlemelerde bulunarak, AB düzeyinde gerçekleştirilen suçla mücadele ve güvenlik arttırıcı çalışmaları destekleme amacını taşımaktadır.”

EL KONULAN PARALAR DA İADE EDİLEBİLİR

Bir gümrük kontrolörü genelgeyle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “2004’ten önce yurda her türlü nakit girişinde beyan zorunluydu. Sonraki yıllarda genelgelerle bu kontroller yumuşatıldı. Son genelgeyle nakit girişinin miktar ve kaynak kontrolü tümüyle kalkmış görünüyor. Bu genelge, geçmiş yıllarda beyan zorunluluğu sırasında kovuşturma gereği el konulan nakitlerin iadesi yolunu açabilir. Kara para aklamanın önlenmesi mevzuatı bu genelgeyle delinebilir. Hatta bu genelgeyle dövizin yanına altını da koyabilirsiniz.”

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/134739613473964

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kara mara hiç önemli değil yeter ki para olsun - user986363

  Ülkeye para girsin ama kaynağı önemsiz olsun. Bu resmen kara parayı teşvik eden bir değişiklik. O giren para; bir sürü gencin hayatının kararmasına ve ölümüne neden olan uyuşturucu parası olabilir, yüzbinlerce insanın ölümüne neden olana silah kaçakçılığından elde edilen para olabilir, yolsuzluktan elde edilen para olabilir, insan kaçakçılığından elde edilen para olabilir, olabilir oğlu olabilir. Baktılar ülke ekonomik krize doğru hızla ileriliyor böyle bir karar aldılar. Nasıl bir iktidar hırsı ve değer tanımazlık anlamak zor.

  vardır birilerinin çıkarı - yorumcu123

  Birisi ya da birileri -artık kimlerse- yurt dışındaki paralarını banka hesap kayıtlarında iz bırakmadan Türkiye'ye geri getirmeye çalışıyor herhâlde!

  yorum - keremaras

  Artık utanma arlanma da kalmadı, catır catır, acık acık, kor gozun parmagına. Bu gidisin sonu gidiş değil, ülkenin çivisi yerinden tam çıktı....

  desenize işler ayna - genco940

  çal çal oyna. Kara parayı aklama operasyonu diğer bir adıyla money wash ancak deterjanınızı iyi ayarlayın ne olur ne olmaz. Nede olsa dış sermaye kaçıp, gelen olmayınca bu kapıyı açtılar. Hani adamın biri 10 ağustosta çürüğe çıkardığı, benzinini bitirdiği, en yakın garaja çekilmesini önerdiği arabanın son durumu. Teslim aldığında bile araba bu kadar hasar görmemişti. Her neyse 8 Haziranda garaja çekilecekler belli.