Türkiye'ye karapara sorgusu

Türkiye, OECD'nin karaparanın önlenmesi ve terörizmin finansmanıyla mücadele denetimine hazırlanıyor. OECD Mali Eylem Görev Grubu'nun (FATF) 3. tur ülke denetimine geçildi.

ANKARA - Türkiye, OECD'nin karaparanın önlenmesi ve terörizmin finansmanıyla mücadele denetimine hazırlanıyor. OECD Mali Eylem Görev Grubu'nun (FATF) 3. tur ülke denetimine geçildi.
Bu çerçevede, 2006 yılında gerçekleştirilecek olan genel kurulda durumu ele alınacak olan Türkiye'de de bu denetime ilişkin maraton başladı. İncelemeye baz teşkil eden değerlendirme kriterlerini Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurumu'na (MASAK) gönderen FATF, belirlenen kriterlerle ilgili sorulara yanıt verilmesini istedi. Türkiye'nin durumu ve sorulara yanıtlar, eylül ayı başında bir rapor şeklinde FATF'a gönderilecek.
Bu raporun ardından FATF uzmanları Türkiye'ye gelip karapara ve terörizmin finansmanıyla mücadele konusunu inceleyecek. Hazırlanacak raporda Türkiye'ye, getirilen kriterlere uyum derecesine göre 'uyumluluk' raporu verilecek.