Türkiye'ye not müjdesi

Türkiye'ye not müjdesi
Türkiye'ye not müjdesi
Türkiye'nin, "Ba2" olan kredi notuna ilişkin görünümünü "durağan"dan, "pozitif"e yükselten Moody's, bu yıl ve gelecek yıl için büyüme tahminlerini de yukarı yönlü revize etti.


LONDRA - Moody's'in kıdemli analisti ve Başkan Yardımcısı Sarah Carlson, yaptığı açıklamada, kuruluşun, Türkiye 'nin “Ba2” olan kredi notuna ilişkin görünümünü “durağan”dan “pozitif”e çevirdiğini, “Türkiye'nin ekonomisinin beklenmedik biçimde güçlü olduğunu kanıtladığını ve kriz öncesi seviyelere toparlandığını” bildirdi.

Kuruluşun Türkiye'nin not görünümündeki değişiklik kararına Türkiye'nin ekonomik ve mali esnekliğindeki düzelmelerin sebep olması gösterildi. Moody's ayrıca Türkiye'nin “Ba1” olan devlet tahvili tavanı görünümü ile “Ba3” olan döviz cinsinden mevduat tavanı görünümünü de “durağan”dan, “pozitif”e çevirdi.

Carlson, Moody's Türkiye'nin GSYH büyüme tahminini de bu yıl için yüzde 6,5'e ve gelecek yıl için yüzde 5'e yükselttiklerini kaydetti. Türkiye'nin bütçe açığı ve borç seviyelerinin, hükümetin 2010-2012 Orta Vadeli Programı'nda belirlediği hedeflerin ötesinde düzeldiği belirtildi.

“Türkiye'nin bir kez daha yüksek faiz dışı fazla vermesi ve dış şoklara karşı direncini daha fazla artırmak amacıyla borç seviyelerini azaltmaya devam etmesi gerektiğine” işaret eden Carlson, Türkiye'nin “Ba2” olan kredi notunun “Ba1”e potansiyel yükseltilmesinin, Türkiye'nin mali temellerinin, özellikle ülkenin yüksek cari açığı gibi önemli dış kırılganlıklar ışığında daha fazla güçlenmesine ve cari açığa kaynak sağlamak amacıyla yabancı doğrudan yatırım yerine portföy yatırım akışına güvenine bağlı olduğunu vurguladı.

Moody's, Ocak ayında yaptığı açıklamada, Türkiye'nin kredi notunu bir kademe yükselterek “Ba3”ten, “Ba2”ye çıkarırken, nota bağlı görünümü de “pozitif”ten “durağan”a çevirmişti.

Kredi notunun yükseltilmesine neden olarak, “Türkiye'nin mali şokları emebilme kapasitesine olan güvenin artmasını” gösteren Moody's ayrıca, bankaların döviz cinsinden mevduat notu tavanını, “Ba3”ten, “B1”e, lira cinsinden mevduat notu tavanını da, “A3”ten, “A2”ye çıkarmıştı. (aa)

bigPara.com

    ETİKETLER:

    Döviz

    ,

    Türkiye