Türkiye'ye piyango vurabilir

Türkiye'ye piyango vurabilir
Türkiye'ye piyango vurabilir
Dünyanın en büyük fon gruplarından "20 - 20 Investment Association" (20-20 Yatırım Derneği) rotayı Türkiye'ye çevirdi.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi


ABD seçimleri ile uluslar arası derecelendirme kuruluşlarından gelecek not artışına kilitlenen Türkiye ’ye sevindirici haber geldi. Dünyanın en büyük fon gruplarından “20 – 20 Investment Association” (20-20 Yatırım Derneği) rotayı Türkiye’ye çevirdi. 20’den fazla ülkeyi temsil eden ve 8 trilyon doları yöneten bu birlik Türkiye’ye ofis açıyor. Türkiye’de yatırımcı ve fonlara sağlanan yeni teşvik imkanlarından etkilenen grup, Lüksemburg ve İsviçre’de kurdukları ofisi Türkiye’ye taşıma görüşmelerine başladı. Taşınma işlemi olmasa bile aynı ofislerin Türkiye’de açılması da kesinleşti.
Geçtiğimiz günlerde Türkiye’yi ziyaret eden 20-20 Yatırım Derneği,Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Başbakan Yardımcısı Ali Babacan,Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın yanı sıra önde gelen işadamları ve sektör liderleriyle görüşmüşlerdi. Grubun Türkiye görüşmelerini New York merkezli Doğu-Batı Enstitüsünden Allen Collinsworth ile yine aynı grubun danışmanı olan Arti Bir Grubu ortaklarindan Mehmet Çelebi organize etti. Ziyaretin olumlu geçtiğini Türkiye’ye yatırım yapmak istediklerini söyleyen Collinsworth, “Turkiye'nin 2023 vizyonunu ve hedeflerini karşılaması yolunda olduğuna inanıyorum, ancak zorlu jeopolitik iklimi bu çabaların engel olamamasi icin dikkatli olunmali"dedi.
Yatırım grubu ile siyasiler,iş dünyası ve sektör temsilcilerini buluşturan Mehmet Çelebi,izlenimlerini Radikal’e anlattı. Türkiye’ye gelen grubun en çok Arap Baharı ve bölgede yayılan gerginliğin ekonomiye etkisini merak ettiğini söyleyen Çelebi, “ Ancak burada yapılan görüşmeler, siyasiler, iş dünyasının görüşleri,analistlerin değerlendirmeleri Arap Baharı’ndan,bölgedeki gelişmelerden en karlı çıkacak ülkenin Türkiye olacağını ortaya koydu. Bu grup, uzun vadeli yatırım grubu. Yaşanan gelişmelerin tarihi fırsat olduğu kanısına vardı. Bu da bizleri çok mutlu etti” diye konuştu. Çelebi, 2013’ün ilk çeyreğinde yatırım duyurusunun yapılacağını kaydetti.


bigPara.com