'Türkiye'ye rafineri kurmak daha hesaplı'

Rusyanın en büyük petrol üreticisi Lukoil'in Başkanı Vahid Aliekberov, Rus Vedomosti gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'de rafineri kurma konusundaki görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

MOSKOVA - Rusyanın en büyük petrol üreticisi Lukoil'in Başkanı Vahid Aliekberov, Rus Vedomosti gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'de rafineri kurma konusundaki görüşmelerin sürdüğünü belirtti. Aliekberov, Rusya'da ise yeni rafineri yapmak yerine, mevcutları genişletmeyi planladıklarını söyledi.
Türkiye'deki rafinerilere ilişkin sorunların henüz çözülmediğini ifade eden Aliekberov, "Bu proje prensip olarak çekici. Petrolün Karadeniz'de kalmasını sağlamak ve burada rafineri inşa ederek Türkiye'ye satmak daha hesaplı" dedi. Türkiye'ye petrol satışı konusunda mevcut durumun çelişkili olduğunu kaydeden Aliekberov, "Biz petrolü Novorosiysk Limanı'nda satıyoruz. Bu petrolü Boğazları kullanarak Avrupa'ya gönderiyorlar. Avrupa'da, işlenen petrol benzin olarak Türkiye'ye geliyor. Biz de burada para kaybediyoruz" diye konuştu.