'Türkiye'ye uzun vadeli bakıyoruz'

Türk Telekom (TT) Yönetim Kurulu Başkanı Paul Doany, piyasalardaki dalgalanmanın herkes gibi kendilerini de etkilediğini söyledi.
Haber: ÇAĞRI BİLGİN / Arşivi

İSTANBUL - Türk Telekom (TT) Yönetim Kurulu Başkanı Paul Doany, piyasalardaki dalgalanmanın herkes gibi kendilerini de etkilediğini söyledi. Doany, "Piyasalardaki dalgalanma öncesinde birçok bankacı yıl sonu dolar kurunu 1.35-1.37 YTL'de tutarken biz 1.45 YTL olarak almıştık. Dalgalanma sonrası kimileri bu beklentilerini 1.7-1.8 YTL'ye kadar çıkardı. TT'nin yüzde 55'ine 6 milyar 550 milyon dolar verdi. Halen borcumuzun önemli bir bölümü duruyor. Elbette dalgalanma herkes gibi bizi de etkiliyor. Ancak, biz para alıp satmıyoruz. Türkiye'deki işlerimize uzun vadeli bakıyoruz. Türkiye'nin parlak geleceğine yatırım yaptık" diye konuştu.
Paul Doany, Türk Telekom Genel Müdürü Emin Başer ve Yönetim Kurulu Üyesi Metin Ercan'la birlikte düzenlediği sohbet toplantısında, Oger Telecom önderliğindeki konsorsiyumla ihalesini kazandıkları Türk Telekom'un yönetimini devraldıklarından bu yana geçen süre için planladıkları noktaya geldiklerini belirtti.
'Orduya hizmetimiz aynı'
Doany, "Orduyla ilişkiniz nasıl? Hizmetleriniz aynen sürüyor mu?" sorusunu yanıtlamayı Genel Müdür Emin Başer'e bıraktı. Başer, "Ordumuzun TT'den hizmet alması geçmişte nasılsa bugün de aynı şekilde sürüyor. Bir değişiklik yok. Ordunun talep ettiği altyapı kurulumlarını da yine biz gerçekleştiriyoruz" dedi. Doany özetle şunları söyledi:
MEMUR SORUNU TAMAM: Türk Telekom'da 24 bin memur çalışıyor. Kurumu devraldıktan sonra bizim için en zor aşama memurların dönüşümüydü. Kültürümüz size çok yakın. Hatırlarsanız Türk Telekom'u devraldıktan sonra epey süre üst yönetimi bile değiştirmedik. Memurlarla ilgili sorunu da önemli ölçüde çözdük. 8 bin kişi beş yıllık denemeyi içeren sözleşmeyi imzaladı.
SABİTTEN CEP ARAMAYI UCUZLATTIK: Türk telekom abonelerine sabit hattan GSM operatörleri arasında fark gözetmeksizin aynı ücretlendirmeye tabi tuttuk. Türkiye'de şirketlerin çoğu cep telefonu aramalarını GSM kutuları aracılığıyla yapıyor. GSM operatörleri bu yöntemle şirketlere daha avantajlı tarifeler sunuyor. Ayrıca GSM operatörleri şirketlere tarife dışı fiyat avantajları sunuyor. Bu yasadışı bir uygulama. Biz yasadışı hiçbir şey yapmayız. Onları şikâyet etmek yerine rekabetçi bir tarifeyle bu sorunu çözebiliriz.
Biz de bu müşterileri kazanmak adına tarifelerde yüzde 44 indirim yaptık. Gayet rekabetçi bir fiyatla cep telefonuyla sabit hattan görüşmenin dakikasını 27 yeni kuruşa indirdik. Artık şirketlerin GSM kutusu yatırıma girmesine gerek yok. Sabit hatlar her yeri aramak için hem yeterli ve hem de kaliteli ve ucuz.
SİZ 'CEP'Mİ DİNLERSİNİZ SABİT Mİ?: Son dönemlerde emekliye ayrılan Tümgeneral Reha Taşkesen'le gündeme gelen telefon dinleme olaylarında hemen Türk Telekom'un akla gelmesine çok şaşırıyorum. Siz olsanız 'cep'mi dinlersiniz, sabit hatları mı? Herkes özel görüşmerini cep telefonundan yapıyor. Bu konuda bizim üstümüze gelinmesi üzücü. TT'de çalışan az sayıdaki Lübnanlı ve İngiliz yabancı personel sadece işini yapıyor. Onları ajan gibi görmek çok üzücüydü.
ADSL'DE GELİR ÇOK YÜKSELİYOR: ADSL'de port sayısını yükselttik. Başka ülkelerde olmayan çok yüksek ÖTV'ye karşın en düşük fiyatı verdik. Ayda 29 YTL müşterilerimizin yüzde 82'sinin kullandığı tarifenin fiyatı. Ve biz burada bu tarifede hızı iki katına çıkardık. ADSL'de gelirimiz çok yükseliyor. Biz de bu alana çok ciddi sermaye yatırım yaptık.
TT'DE HALKA ARZ: Türk Telekom'un yüzde 45'i kamuda. Bunun yüzde 25'i zaten satılamaz. Geriye kalan yüzde 20 hisse halka arz edilebilir. Anlaşmaya göre Kasım 2005'ten en az 12 ay sonra halka arz gündeme gelir. Tabii hükümet, uygun görürse. Biz bu konunun tarafı değiliz. Arz için TT'nin durumu, genel ekonominin gidişatı ve İMKB'nin performansı etkili olacaktır.
İŞ BANKASI AVEA'DAN MEMNUN: Avea'daki İş Bankası hisselerini almak gibi bir niyetimiz olmadı. Zaten iş Bankası da bu işe çok yatırım yaptı. Ve şu anki durumdan memnun görünüyor. Türk Telekom ile Avea ayrı ayrı yönetim kurulları olan iki farklı şirket. Ve yüzde 15 pazar payı olan ve yüksek büyüme potansiyeli gösteren bir yapıda.
AVEA 2011'DE BORSADA: İtalyan TIM ve Aycell evlenirken 2011'den önce bu şirketin halka arz edilmemesi yönünde bir anlaşma sağlanmıştı.
ÇALIK'TAN AYRILMAYIZ: Arnavutluk telekom ihalesinde Çalık Grubu'yla beraberdik. Fakat ihale durdu. Yeni ihalede ortağımızı değiştirmek niyetinde değiliz. Oger olarak Türk şirketlerine destek olmayı seviyoruz.
50 milyon dolar çıkmazdık
Türk Telekom'un toplam değerinin en az 10 milyar dolar olacağını düşünerek geçen yıl yapılan özelleştirme ihalesine girdik. Bu nedenle, Telekom'a verdiğimiz son fiyat 6 milyar 550 milyon dolar limit rakamdı. Türk Telekom'a 50 milyon dolar daha veren olsa ihaleden çekilecektik. O zaman bugün bu masada sizinle başka bir firmanın temsilcisi oturuyor olacaktı. Kaybetmeye hazırsanız kazanabilirsiniz ve kendinize ancak o zaman güvenebilirsiniz. Biz sadece rakiplerin başlangıç fiyatı olarak sundukları rakamın bizden düşük kalmasına şaşırdık. Çünkü Türk Telekom'un değeri en az 10 milyar dolar ederdi, ihalede yüzde 55'ine verdiğimiz rakamla zaten Türk Telekom'un değeri 11 milyar 909 milyon dolara ulaşmış oldu.
Lübnan'da işimiz yok
Suikast sonucu öldürülen Saudi Oger'in kurucusu Refik Hariri, Lübnanlı buna karşın Lübnan'da bir yatırımı bulunmuyor. Bu nedenle İsrail saldırıları altındaki Lübnan'da herhangi bir iş kaybı yaşamadık. Biz de, Hariri ailesi de sizler gibi bu saldırılara çok üzülüyoruz. Bir an önce ateşkes istiyoruz. Hariri alesinden Lübnan'da yaşayan da yok.
Bunun dışında Hariri ailesi Suudi Arabistan'da yatırım yapmış bir grup. Lübnan'da sadece ailenin kurduğu vakıfla üniversite öğrencilerine burs sağlanıyor. Refik Hariri, 8.5 milyar dolar cirosunun 4.5 milyar dolarını 25 bin öğrencinin ful eğitim masraflarına harcadı.