Türkiye'ye vanacı ortak

Türkiye'ye vanacı ortak
Türkiye'ye vanacı ortak

Tim Nesler, Ayten Ergin, Osman Yorgancıoğlu, Neil Peebles (soldan sağa) anlaşmaya imza attı.

İSTANBUL - Enerji dünyasında aktif rol isteyen Türkiye’ye petrol boru hatlarının dünyadaki en büyük imalatçısından ortaklık desteği geldi. Türkiye’den iki girişimci Osman Yorgancıoğlu ile Ayten Ergin geçen yıl başlattıkları görüşmelerin sonucunda dünyanın en büyük boru hattını kontrol eden EMS (Energy Maintanance Services) firmasıyla anlaşma sağladı. Anlaşmayı EMS CEO’su Tim Nesler ve ticari danışmanı Neil Peebles ile Vastaş CEO’su Nedim Ergin ve Yönetim Kurulu üyesi Akın Yılmaz imzaladı. 

100 milyar dolarlık pazar
Temel olarak petrol ve doğalgazın geçeceği boru ve vanaları imal edip döşeyen ve servis hizmetini üstlenen şirket bu ortaklıkla bölgedeki 100 milyar dolarlık pazardan pay alma yarışına hazırlanıyor. EMS CEO’su Tim Nesler, girişimin ileride Irak ve Romanya gibi ülkelerle çalışmak için fırsat olduğunu söyledi. EMS Türkiye temsilcisi Osman Yorgancıoğlu, finansman kaynakları çok güçlü EMS’in VASTAŞ ile ortaklık kurmasının VASTAŞ’ın kısa zamanda bölgedeki en büyük üretici ve servis gücü olmasını sağlayacağını, EMS’in ise VASTAŞ’ın Türkiye’deki geçmiş tecrübesinden istifade edeceğini belirtti. EMS-VASTAŞ JV adına konuşan Ayten Ergin, ise “Yıl sonuna kadar yapılacak anlaşmalarla, kısa zamanda EMS-USA desteğinde malzeme ve hizmet temini ağı kurulmasını amaçladık” dedi.
Ortaklık, Doğu Avrupa, Batı Asya ve Ortadoğu ülkelerinde yapılacak yatırımları da Türkiye’den planlayacak.
2011’e kadar yapılacak özelleştirmeler sonucu Türkiye’den geçecek doğalgaz akış trafiği de artacak. Nabucco, ITGI, Türkmenistan-Azerbaycan-İran-Pakistan-Irak-Suriye doğalgazlarının AB’ye akıtılabilmesi için hızla çalışmaların devam ettiği ülkemizde alt yapı eksiklikleri de hızla tamamlanıyor. (Radikal)