Türkiye'yi Avrupa'nın enerji köprüsü yapacak projeye onay

Türkiye üzerinden Avrupa Birliği (AB) ülkelerine doğalgaz sevk edecek olan Nabucco Projesi'ne ilişkin anlaşma, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in katılımıyla Viyana'da imzalandı.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Türkiye üzerinden Avrupa Birliği (AB) ülkelerine doğalgaz sevk edecek olan Nabucco Projesi'ne ilişkin anlaşma, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in katılımıyla Viyana'da imzalandı. Böylece Avrupa Birliği, Hazar bölgesinden Avrupa'ya dogalgaz taşıyacak olan toplam 3 bin 300 kilometre uzunluğundaki boru hattı projesine siyasi onay vermiş oldu.
AB Dönem Başkanı Avusturya'nın ev sahipliğinde, Viyana'da yapılan törende konuşan bakan Güler, Nabucco Projesi ile Türkiye'nin AB'nin enerji köprüsü olacağını söyledi. Azerbaycan ve İran'dan gelecek doğalgazın, Türkiye üzerinden Bulgaristan, Romanya ve Macaristan yoluyla Avrupa'ya ulaşmasını sağlayacak olan Nabucco projesi, 2011 yılında hizmete girecek. Nabucco ile Türkiye'den Avrupa'ya 110 milyar metreküp gaz pompalanacak.
İstanbul'dan geçecek
Azerbaycan ve İran'dan Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'ne girecek olan doğalgaz boru hattı, Ankara ve İstanbul güzergâhını izleyerek Sofya ve Bükreş üzerinden Viyana'ya ulaşarak AB ülkelerine dağıtılacak. AB ve katılımcı ülkelerin ortaklığıyla inşa edilecek Nabucco projesi, 6 milyar dolara mal olacak.
Türkiye'yi AB'nin enerji köprüsü yapacak en somut projelerden Nabucco, Rusya'nın geçtiğimiz kış doğalgazı silah olarak kullanması üzerine daha da önem kazandı. Rusya'ya bağımlılıktan kurtulmak isteyen AB ve Türkiye'nin enerji bakanları, Ortadoğu, Hazar bölgesinden gelecek ve 110 milyar metreküp doğalgaz taşıyacak boru hattının anlaşmasına imza attılar.
Türkiye'nin doğusu ve güneyindeki ülkelerden çıkarılan doğalgazı Avrupa'ya ulaştırmayı amaçlayan Nabucco projesine ilişkin ilk anlaşma, 11 Ekim 2002 tarihinde Türkiye'den Botaş ile Bulgargaz (Bulgaristan), Transgaz (Romanya), MOL (Macaristan) ve OMV Erdgas GmbH (Avusturya) şirketleri arasında imzalandı. Projeyle boru hattının transit geçtiği beş ülkenin yanı sıra Avusturya üzerinden Orta ve Kuzey Avrupa ülkelerine de gaz ulaştırılması kararlaştırıldı.
Yüzde 65'i Türkiye'de
İlk başta sadece Gürcistan ve İran üzerinden gelecek doğalgaza göre yürütülen projenin teknik fizibilite çalışması 2004'te tamamlandı. Ortaklık anlaşması da 28 Haziran 2005'te katılımcı şirketler arasında imzalandı.
Projeyle Avrupa ülkelerinin Rus doğalgazına bağımlılığı büyük ölçüde azalacağı gibi, Rusya'nın gazı silah olarak kullanması da engellenecek. Boru hattı, AB'nin doğalgaz fiyatının serbest belirlenmesi politikasını yaşama geçirme konusunda da önemli bir rol üstlenecek.
Boru hattının yüzde 65'i Türkiye'den geçecek. Projenin finansmanının yüzde 50'si AB tarafından hibe olarak karşılanacak. Boru hattına İran ve Azerbaycan gazının yanı sıra Türkmenistan, Irak, Mısır ve Suriye gazlarının da ilave edilmesi bekleniyor. Irak, Mısır ve Suriye gazlarının Türkiye'ye getirilmesine ilişkin çalışmalar devam ediyor.