Türkiye'yi pozitif izlemeye alan Fitch 'Kredi notunu artırabilirim' dedi

Fitch Ratings Türkiye'nin döviz ve lira cinsi uzun vadeli kredi notunu pozitif izlemeye aldı. Kuruluş, Türkiye'nin not değerlendirmesinin yılsonuna kadar tamamlanacağını ve yüksek ihtimal not artırımı ile sonuçlanacağını duyurdu

İSTANBUL - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, yılsonuna kadar Türkiye’nin kredi notunun yükseltilebileceğini açıkladı.
Kuruluş dün yaptığı açıklamada, Türkiye’nin döviz ve lira cinsi uzun vadeli kredi notunu pozitif izlemeye aldığını duyurdu. Kuruluştan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin ulusal kredi notu hakkındaki değerlendirmenin yıl sonuna kadar tamamlanacağı ve değerlendirmenin yüksek ihtimalle kredi notunda artırımla sonuçlanabileceği belirtildi.
Fitch kararına gerekçe olarak Türkiye’nin global finansal kriz karşısında görece dayanıklılığını gösterdi. Fitch, Türkiye’nin ‘BB-’ olan döviz cinsinden ve ‘BB’ olan lira cinsinden uzun vadeli kredini notunu teyit etti. 

Sorunlu krediler az
Türkiye’nin bankacılık sektörünün sermaye yapısınını güçlü olduğu, kredi-mevduat oranının sadece yüzde 82 düzeyinde bulunduğu ve sektörün sorunlu kredilere sahip olma oranının düşük olduğu belirtildi. Geçmiş yıllarda yaşanan ekonomik şoklara oranla, Türkiye’nin bu krize karşı uygun para ve maliye politikalarını ülke döviz krizine girmeden gerçekleştirebildiği ifade edildi.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz oranlarında indirime gitme kabaliyetinde olduğu, Hazine bonusu faizlerinin ise Türk modern tarihinde ilk kez tek haneli rakamlara kadar indiği vurgulandı. Ekonomik durgunluğun cari açığın azalması ve enflasyon oranlarındaki gerileme gibi dengelerin tekrar düzenlenmesine ilişkin etkilerinin bulunduğu da kaydedildi. Aynı zamanda, Türkiye ekonomisinini 2009 yılının ikinci yarısında bir önceki çeyrekle mukayese edildiğinde yüzde 7.1’lik büyüme kaydettiği belirtildi. Türkiye’nin eurobond ihracının 2009 yılı boyunca toplam olarak 3.75 milyar dolar tutarında olduğu ifade edildi. 

Dış borçlanma önemli
Türkiye’nin, uluslararası sermaye piyasalarından bu ölçekte borçlanmasının, finansal küresel piyasaların ciddi anlamda stres altında olduğu bir dönemde önemli olduğu kaydedildi.  Türkiye’nin yapısısının  hükümete bütçe açığını artırmaya yönelik olanak sağladığı belirtildi. Aynı zamanda, Türkiye’nin dış finansman koşullarının beklenenden daha esnek seyrettiği kaydedildi. 

OMV’de belirsizlik var
Buna karşın, Türkiye ekonomisinin önümüzdeki dönemde dış finansman konusunda bazı risklerinin bulunduğu belirtildi. Öte yandan, Türkiye’nin küresel ekonomik krizden çıkışına ilişkin belirsizliklerin bulunduğu vurgulandı. Eylül ayında açıklanan Orta Vadeli Program çerçevesinde ekonomik büyüme ve mali konsolidasyonun nasıl gerçekleştirileceğine ilişkin belirsizliklerin bulunduğu ifade edildi.(Radikal)