Türkler 15 bin ton köfte yedi

Türk insanını fast food'la (hızlı yemek) tanıştıran McDonald's'ın, Türkiye'deki restoranlarında 1986 yılından 2005 yılının sonuna kadar 15 bin ton köfte tüketildi.
Haber: SATFİYE YUVA KİREÇCİ / Arşivi

İSTANBUL - Türk insanını fast food'la (hızlı yemek) tanıştıran McDonald's'ın, Türkiye'deki restoranlarında 1986 yılından 2005 yılının sonuna kadar 15 bin ton köfte tüketildi.
İlk restoranını 1986 yılında Taksim'de açan McDonald's'ın, bugün Türkiye'de 83 restoranı ve 2 binden fazla çalışanı bulunduğunu söyleyen McDonald's Türkiye Tedarik Zinciri Müdürü Murat Üngün, "Yılda 50 milyondan fazla kişi restoranlarımızdan yemek yiyor" diye konuştu.
Geçen yıl Türkiye'de Anadolu Grubu çatısı altına girdiklerini ifade eden Üngün, "McDonald's restoranlarında Türkiye'de faaliyete başladığı 1986 yılından 2005 yılının sonuna kadar 15 bin 249 ton kırmızı et, 10 bin 100 ton tavuk eti, 347 milyon adet ekmek, 4 bin 720 ton patates ve 97.3 milyon litre içecek tüketildi" dedi.
McDonald's'ın Türkiye'nin ihracatına da katkıda bulunduğu belirten Üngün, "Türkiye'deki restoranlarımızda satışa sunduğumuz ürünlerin yüzde 98'inin üretimi Türk kuruluşları tarafından gerçekleştiriliyor. McDonald's'ın Türkiye'de işbirliği yaptığı Türk üreticilerin diğer ülkelerdeki McDonald's restoranlarına yaptıkları ihracatın toplam tutarı yaklaşık 50 milyon dolar" açıklamasını yaptı. McDonald's Türkiye'nin kendine özgü bir takım ayrıcalıklarının da olduğunu dile getiren Murat Üngün, sözlerine şöyle devam etti:
"Dünyadaki 30 bin McDonald's restoranından sadece Türkiye'deki restoranlarda ayran bulunuyor. McDonald's restoranlarındaki ayran, McDonald's kalite anlayışıyla Danone tarafından üretiliyor. McDonald's'ın kendi çalışanları için Chicago'da bir hamburger üniversitesi var. Bu üniversiteden bugüne kadar 100 fazla Türk genci mezun oldu. McDonald's'ın Türkiye'deki restoranlarında çalışanlarının sayısı 2 binin üzerinde."
Çeşit sayısı artıyor
McDonald's'ın standart sandviçlerindeki köftelerin hiç katkısız yüzde 100 sığır etiyle hazırlandığını söyleyen Murat Üngün, "McDonald's'ın Türkiye'deki restoranlarında kullandığı et, Pınar Et tarafından üretiliyor. McDonald's'da ürünler en taze haliyle satışa sunuluyor. Hazırlandıktan sonra yedi dakika içinde satılmayan patates kızartması, 10 dakika içinde satılmayan sandviçler satıştan çekiliyor. Bütün McDonald's restoranlarında kullanılan hamburger köfteleri 44.5 gram ağırlığında, 98 milimetre çapında ve 7 milimetre yüksekliğinde.
Etin pişme süresi ise 40 saniyeyle 44 saniye arasında değişiyor. Ürünlerimizin içerdiği yağ oranları da restoranlarımızdaki beslenme broşürlerinde, internet sitemizde ve de her tepsi örtüsünün arkasında yer alıyor" dedi.
72 çeşit mönülerinin olduğunu ifade eden Murat Üngün, "Bu yıl et ve tavuğun yanına ayrıca balıklı sandviçimizi de ekledik. Bunun yanı sıra peynirli, tavuklu ve balıklı olmak üzere üç değişik çeşit salatamız var. Yüzde 100 taze sütten son derece sağlıklı koşullarda hazırlanmış dondurmalarımız ve sütlü içeceklerimiz bulunuyor" diyerek sözlerini tamamladı.