Türkler 2013'e umutsuz giriyor

Türkler 2013'e umutsuz giriyor
Türkler 2013'e umutsuz giriyor

Türkiye ’de umutsuzların oranı bu yıl, geçen yıla göre yüzde 12 artarken, Türkiye’de halkın yüzde 43’ü zorlukların artacağına inanıyor.
Barem Research’ün Türkiye halkasını gerçekleştirdiği, WIN/ Gallup International tarafından 54 ülkede yapılan ‘Küresel Umut ve Umutsuzluk Barometresi’ araştırmasının sonuçlarına göre Türkiye’de görüşülen kişilerin yüzde 30’u yeni yılda ekonomik refahın, yüzde 43’ü ise zorlukların artacağına inanıyor. Yüzde 25’lik bir kesim ekonomik durumun değişmeyeceğini düşünüyor. Türkiye için geçen yüzde -1 olan net ekonomik umut, bu yıl 12 puan azalarak yüzde -13’e düştü. Ekonomik krizle boğuşan Batılı ülkeler de 2013’e karamsar giriyor. 

En karamsarı Fransızlar 

Geri kalmış ya da gelişmekte olan çok sayıda ülke ise yeni yıla umutla bakıyor. En karamsar ülke sıralamasında Portekiz ve Fransa başı çekerken onları Lübnan izliyor. G-7 olarak adlandırılan en gelişmiş 7 ülkenin tamamında karamsarların oranı refahın artacağını düşünenlerden yüksek. 54 ülke içinde en umutlu insanların yaşadığı ülke ise Gürcistan. Bu ülkeyi Azerbaycan izliyor. Olumlu ekonomik beklenti içindeki ülkeler arasında Fas, Kamerun, Vietnam, Kenya ve Afganistan gibi ülkeler de bulunuyor. (EKONOMİ SERVİSİ)

bigPara.com