'Türkler 3G'ye daha hızlı alışacak'

Üçüncü nesil (3G) iletişim teknolojilerinin Avrupa'dan daha hızlı bir şekilde Türkiye'de günlük hayatın bir parçası olacağını söyleyen Telekomünikasyon Kurumu (TK) Başkanı Tayfun Acarer, "Üçüncü nesilde takvim belli oldu.

İSTANBUL - Üçüncü nesil (3G) iletişim teknolojilerinin Avrupa'dan daha hızlı bir şekilde Türkiye'de günlük hayatın bir parçası olacağını söyleyen Telekomünikasyon Kurumu (TK) Başkanı Tayfun Acarer, "Üçüncü nesilde takvim belli oldu. 2007 yılında lisanslar verilecek. Ancak bunun 2007 yılının hangi tarihinde gerçekleşeceği siyasi otoritenin kararına bağlı" diye konuştu.
Turkcell'in düzenlediği 'Mobilgelecek yarışması'nın tanıtım toplantısında konuşan Tayfun Acarer, Türkiye'nin ilginç bir ülke olduğuna ve 72 milyonluk nüfusun yarısından fazlasının 25 yaş ve altında olduğuna dikkat çekti. Ar-Ge, inovasyon gibi konuların genç işi olduğunu vurgulayan Acarer, "Ancak en büyük fırsat da burada" dedi.
Türkiye inovasyon liginde son sırada
Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Lale Saral Develioğlu da son başvuru tarihinin 25 Mayıs 2007 olduğu yarışmada beş kategoride toplam 30 bin YTL'lik ödül vereceklerini açıkladı. Mobil iletişim şebekesiyle ilgili her tür fikre açık olduklarını aktaran Develioğlu, Japonya ve ABD'nin lider olduğu inovasyon liginde Türkiye'nin son sıralarda olduğunu da hatırlattı.