Türkler de güvense!

Şirket kurma hızı
Dünya Bankası Türkiye Direktörü Vorkink, Yatırım Danışma Konseyi'nin beklentileri aşan sonuçlarla tamamlandığını söyledi. Vorkink, "Bugün şirketlerin işe başlama hızı açısından Türkiye, dünyanın en öndeki beş ülkesi arasında yer alıyor" dedi.
'Yatırımlar artacak'
Vorkink'in sözleri şöyle: "Doğrudan yatırımlar bu yıldan itibaren artmaya başlar. Yabancı yatırımcıların Türkiye ekonomisine güvenlerinin, Türk firmalarından fazla olduğunu gördük. Bu çok ilginç bir gelişme."

ANKARA - Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink, 29 Nisan'da düzenlenen 2. Yatırım Danışma Konseyi'nin ardından, 'Yabancı yatırımcıların Türkiye ekonomisine olan güveninin, Türk firmalarından fazla olduğunu gördük. Bu çok ilginç bir gelişme" dedi. Vorkink bu arada, en son araştırmalarına göre Türkiye'nin bugün, şirketlerin işe başlama hızı açısından dünyanın en önde beş ülkesi arasında yer aldığını açıkladı.
'Doğrudan yatırım artar'
Vorkink, Yatırım Danışma Konseyi Toplantısı'nın Dünya Bankası'na göre, 'beklentilerin üstünde' sonuçla tamamlandığını söyledi. Toplantının çok verimli sonuçlar yaratacağına emin olduğunu ifade eden Andrew Vorkink, bunun sonuçlarının, doğrudan yatırım artışı olarak bu yıldan itibaren görülmeye başlanacağını kaydetti.
Vorkink ayrıca, "Yabancı şirketler, Türkiye ekonomisi ve siyasetindeki istikrarın güçlendiğini, özellikle de Türkiye'nin AB'den müzakere tarihi almasının ardından, bunun daha da güçlendiğini biliyorlar" şeklinde konuştu. Bu yılki toplantıda, Türkiye'nin, AB'den müzakere tarihi almasının damgasını vurduğunu işaret eden Vorkink, "Yabancı şirketler artık Türkiye'yi Avrupalı ülke sınıfına koyarak değerlendirme yapıyor" dedi.
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, tüm şirketlerin üst yöneticilerinin, yabancı işçi çalıştırma izninden yargı sistemine kadar eleştirileri ve tavsiyelerini dikkatle dinleyerek not aldığına işaret eden Vorkink, tüm eleştiri ve tavsiyeler doğrultusunda hareket edecekleri taahhüdünde bulunduğunu kaydetti.
Yabancı üst yöneticilerin, Türkiye'ye daha çok yatırım yapabilmek için 'vergi sisteminin öngörülebilirliği, yerli şirketlerin daha şeffaf olması ve bilançoların açık olması, idari engellerin kaldırılması, şirketlerin iflası ve kapatılması, özellikle Tüpraş, Erdemir, Türk Telekom gibi dev özelleştirmelerin gerçekleştirilmesi' gibi talepleri olduğunu kaydeden Andrew Vorkink, hükümetin de bu konularda çok daha hızlı olunacağı taahhüdünde bulunduğunu vurguladı.
Kemal Derviş'e sevindi
Türkiye'ye doğrudan sermaye girişinin şu an yeterli olmadığını hatırlatan Vorkink, ancak bu sorunu, şimdi AB üyesi Polonya ile üyeliğe hazırlanan Romanya ve Bulgaristan'da da yaşadığını, ancak Türkiye'ye bundan sonra 'aşama aşama' doğrudan yabancı sermaye girişinin yaşanacağını kaydetti.
Öte yandan Vorkink, CHP İstanbul Milletvekili Kemal Derviş'in Birleşmiş Milletler (BM) Kalkınma Programı (UNDP) Başkanlığı'na seçilmesini, "Harikulade bir karar" olarak niteledi. BM'nin kalkınma hedeflerinin hayata geçirileceği bir dönemde Derviş'in seçilmesinin önemine işaret eden Vorkink, "Bu seçimden, sadece Türkiye ve BM değil, diğer tüm gelişmekte olan ülkeler de olumlu şekilde etkilenecek. Bu seçim, Türkiye'nin küresel alanda önde gelen ülkeler arasında olduğunun da bir kanıtıdır" şeklinde görüş bildirdi.