Türkler eksi 40 derecede de, artı 40 derece de iş yapıyor

Türkler eksi 40 derecede de, artı 40 derece de iş yapıyor
Türkler eksi 40 derecede de, artı 40 derece de iş yapıyor

Amcası Sakıp Sabancı adına verilen plaketi Güler Sabancı, Kürşad Tüzmen, Rifat Hisarcıklıoğlu ve Rona Yırcalı?nın elinden aldı. FOTOĞRAF: OZAN GÜZELCE

Eksi 40 derecede Sibirya'da gökdelen, artı 40 derecede Sudan'da köprüler inşa eden Türk işadamlarına seslenen Hisarcıklıoğlu, 'İnsanımız artık kabına sığmıyor. Hedefimiz dünyadaki en etkin diasporalardan biri olmaktır' dedi

İSTANBUL - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile Dünya-Türk İş Konseyi Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, dünyadaki en etkin diasporalardan biri olmayı hedeflediklerini belirterek, “Uzun yıllardır ‘lobi’ kelimesi, ‘diaspora’ kelimesi, bizim için korkutucu anlamlar taşıdı. Artık korkmamıza gerek yok. Muhtaç olduğumuz birikim, kudret, enerji ve niyet bizde mevcuttur” dedi. 

Yeni markalar yolda
Hisarcıklıoğlu, farklı ülkelerden gelen Türk girişimcilere seslenerek, “Eksi 40 derecede Sibirya’da gökdelen, artı 40 derecede Sudan’da köprüler inşa edenler. Siz, tahta bavullarından başka kaybedecek şeyi olmayan babaların çocukları, siz, tek nesilde kayaların arasındaki çatlaklarda biten cesaret çiçekleri gibi filizlendiniz. Bulunduğunuz ülkelerde ‘Öteki’ oldunuz. Ama tek başına ayakta durmayı, iş kurmayı, iş vermeyi, iş yapmayı öğrendiniz, öğrettiniz” diye konuştu.
Hisarcıklıoğlu, “Gün, kuvvetlerimizi birleştirip ortak gayeler için yılmadan çalışmak zamanıdır” diyerek, Cumhuriyetin 100. yılına yönelik dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girme, Ar-Ge’ye dayanan, yenilikçi ve rekabetçi bir ekonomik model kurma, en az üç sektörde dünya lideri olma, 500 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirme, dünyada tanınan 20 marka üretme ve dünyanın en büyük 500 şirketi arasında 10 Türk şirketine sahip olma hedeflerini yineledi.
Hisarcıklıoğlu, bu süreçte en iddialı stratejik güç unsurlarının, üstün girişimci ruha sahip insan gücü ve dünyanın dört bir yanına dağılmış, başarılı ve azimli Türk iş adamları olacağını söyledi. Türkiye’nin gücünün sınırlarının coğrafyadan ibaret olmadığını ifade eden Hisarcıklıoğlu şunları söyledi:

‘Korkmaya gerek yok’
“Diplomatımız Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde, donanmamız Afrika sahillerinde, müteahhidimiz dünya klasmanında, yöneticimiz Coca-Cola’da, iş dünyası temsilcimiz Dünya Odalar Federasyonu’nda, bürokratımız İslam Konferansı’nda, edebiyatçımız Nobel akademisinde, bilim insanımız dünyanın en seçkin üniversitelerinde zirveye çıkmışlardır. Demek ki insanımız artık kabına sığmıyor. Hedefimiz dünyadaki en etkin diasporalardan biri olmaktır. Uzun yıllardır ‘lobi’ kelimesi, ‘diaspora’ kelimesi, bizim için korkutucu anlamlar taşıdı. Korkmamıza gerek yok. Muhtaç olduğumuz birikim, kudret, enerji bizde mevcut.”
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin yurtdışına açılışının biraz geç gerçekleştiğini ancak güçlü yurtdışı insan varlığına sahip olduğunu kaydederek, artık tüm girişimcilerin, bir bilinçle hareket etmesi gerektiğini belirtti. Avrupa Parlamentosu Milletvekili Vural Öger de, “Dünya ile bütünleşme yolundaki bugünün Türkiye’sinde diaspora Türklerinin rolü çok daha güçlü ve etkin olabilir. Yeni politikalar üretme zamanı artık gelmiştir” açıklamasını yaptı. 

‘Türk lobisi etkin değil’
Barbados Adası’ndan Küba’ya, Japonya’dan, Kenya’ya dünyanın çeşitli coğrafyalarından kurultaya katılmak üzere Türkiye’ye gelen 173’ü yurtdışından toplam 233 iş adamıyla yapılan anketin sonuçlarına göre girişimciler, Türk lobisinin, istenildiği kadar etkin olmadığını düşünüyor. (Radikal)

Sakıp Sabancı anıldı
Sabancı Holding Yönetim Kurulu eski Başkanı merhum işadamı Sakıp Sabancı, ölümünün beşinci yılında Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki kabri başında ailesi ve dostlarının katıldığı bir törenle anıldı. Sabancı anısına uzun yıllar başkanlığını yaptığı Dünya Türk Girişimciler Kurultayı’nda da bir plaket verildi. Plaketi Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve DEİK Başkanı Rona Yırcalı’nın elinden aldı. Burada bir konuşma yapan Güler Sabancı, “Sakıp beyin adına bu ödülü bugün, 10 Nisan’da yani onun ölüm yıl dönümünde almaktan büyük bir heyecan duyuyorum. Rahmetli Sakıp bey için Dünya Türk Girişimciler Kurultayı son derece önemliydi. Dünyanın her yerindeki Türk girişimcilerinden büyük bir onur ve gurur duyardı.”