Türkler en çok ABD'de para harcıyor

MasterCard Güney Avrupa Ürün Yöneticisi Mete Güney, Türkiye'deki kart hamillerinin yurtdışındaki harcamalarının yıl bazında arttığını söyledi.

İSTANBUL - MasterCard Güney Avrupa Ürün Yöneticisi Mete Güney, Türkiye'deki kart hamillerinin yurtdışındaki harcamalarının yıl bazında arttığını söyledi. Güney'in verdiği bilgiye göre Türkler, en çok harcamayı 81 milyon avro ile ABD'de yaptı. Türklerin, MasterCard ve Maestro kartları ile yaptıkları yurtdışı harcamaların, önceki yıla kıyasla yüzde 35 artarak 319 milyon avroya yükseldiğini ifade eden Mete Güney, en çok perakende mağazaları ve otellerde harcama yapıldığını, özellikle büyük alışverişlerdeki ödemelerde tercih edildiğini söyledi.
MasterCard araştırmasında ortaya çıkan sonuçlara göre Türklerin en çok harcama yaptığı ABD'yi sırasıyla 52 milyon avro ile İngiltere, 24 milyon avro ile Fransa ve 19 milyon avro ile Almanya izledi. Bu arada bir başka araştırma da, turistlerin en büyük korkusunun kredi kartı, cüzdan ve pasaportunu kaybetmek olduğu ortaya çıktı.