Türkler en fazla ABD'de harcıyor

Avrupa'nın en yaygın ödeme sistemi MasterCard, 2005 yılında Türkiye'ye gelen turistlerin ve yurtdışına giden Türklerin MasterCard kredi kartları ve Maestro banka kartları ile gerçekleştirdikleri harcamaları analiz etti.

İSTANBUL - Avrupa'nın en yaygın ödeme sistemi MasterCard, 2005 yılında Türkiye'ye gelen turistlerin ve yurtdışına giden Türklerin MasterCard kredi kartları ve Maestro banka kartları ile gerçekleştirdikleri harcamaları analiz etti. Bu analize göre 2005 yılında Türklerin 2005 yılında MasterCard ve Maestro kartları ile yaptıkları yurtdışı harcamalar bir önceki yıla oranla yüzde 35'lik artışla 319 milyon avro olarak gerçekleşti. Türklerin en çok harcama yaptığı ülkeler sıralamasında 81 milyon avro ile ABD birinci sırada yer alıyor. ABD'yi 52 milyon avro ile İngiltere, 24 milyon avroyla Fransa ve 19 milyon avroyla Almanya takip ediyor.
Türkler geçen yıl MasterCard kartlarıyla en büyük alışveriş ortalamasını 290 avro ile Suudi Arabistan'da yaptı. Yurtdışından Türkiye'ye gelen turistlerin MasterCard ve Maestro kartlarıyla 2004 yılına oranla yüzde 12'lik bir harcama artışı gösterdiği ve 443 milyon avro'luk harcama yaptıkları belirlendi. Bu harcamalar için de Alman turistler 164 milyon avro ile birinci sırada yeralıyor.