Türkler iş yapmak için rüşvet vermeye hazır

Uluslararası Saydamlık Örgütü'nün (Transparency International) yaptığı bir araştırmaya göre, yurtdışında iş yapmak için rüşvet vermeye hazır firmalar listesinin dördüncü sırasında Türk şirketleri yer aldı.

İSTANBUL - Uluslararası Saydamlık Örgütü'nün (Transparency International) yaptığı bir araştırmaya göre, yurtdışında iş yapmak için rüşvet vermeye hazır firmalar listesinin dördüncü sırasında Türk şirketleri yer aldı.
Listenin ilk iki sırasında Hindistan, Çin ve Rusya bulunurken, İsviçreli firmalar iş karşılığı rüşvet vermeye fazla yanaşmıyorlar. Dünyanın en büyük 30 ihracatçı ülkesinin firmalarının rüşvet eğilimlerinin ortaya çıkarmak için yapılan çalışmada 125 ülkeden 11 bin işadamıyla görüşüldü. Ortaya çıkan sonuçlar da yurtdışında iş yapabilmek rüşvet vermeye hazır ülke şirketlerini göz önüne serdi.
AB'de İtalya ve Fransa


Büyütmek için tıklayınız

Buna göre Batılı ülkeler arasında en çok rüşvet verenler İtalya ve Fransa. Genel toplama bakıldığında ise ilk iki sırayı Hindistan ve Çin'in paylaştığı görülüyor. Üçüncü sırada Rusya bulunurken, onu Türkiye ve Tayvan izliyor. Türkiye, 2005 yılı Yolsuzluk Algılama Endeksi'nde de 159 ülke arasında 65'inci sırada yer almıştı.
En az rüşvetçi İsviçreliler
En az rüşvet veren ülkeler arasında ise ilk sırada İsviçre var. Onu İsveç ve Avustralya izlerken, Avusturya dördüncü, Kanada ise beşinci sırada bulunuyor. Araştırmaya göre rüşvet vermeyen bir ülke bulunmazken, firmalar daha çok yolsuzlukla mücadelenin zayıf olduğu gelişmekte olan ülkelerde rüşvet vermek zorunda kalıyor.
Türkiye'nin rüşvetçi tanınmışlığı müzakere görüşmelerine başladığı Avrupa Birliği ile ilişkileri açısından da sorun teşkil ediyor. Türkiye'de Toplumsal Saydamlık Hareketi adlı dernek tarafından temsil edilen ve global yolsuzlukla mücadeleyi ilke edinen Uluslararası Saydamlık Örgütü'nün yıllık raporuna göre Haiti, Azerbaycan, Nijerya ve Paraguay gibi ülkelerde rüşvetçilik kamu hayatının her yerine sinmiş.