Türkler krizde tatilden vazgeçmiyor

Türkler krizde tatilden vazgeçmiyor
Türkler krizde tatilden vazgeçmiyor

Türkiye?de tatile çıkma oranının en yüksek olduğu il İstanbul?ken, son yıllarda Anadolu?dan da talebin arttığı belirtiliyor. Bu yıl, erken rezervasyonla 400 bin kişinin tatile çıkması bekleniyor.

Tatil bütçesini yaklaşık yüzde 60 ucuzlatan 'erken rezervasyon'la satışların krize rağmen yüzde 22 arttığını belirten ETS Group CEO'su Mehmet Ersoy, 'Türk halkı nihayet bunu keşfetti, erken rezervasyonun oranı yüzde 44'e yükseldi' dedi

İSTANBUL - Tatilciye yüzde 60’a varan oranlarda fiyat avantajı sağlayan erken rezervasyonla, bu yıl yaklaşık 400 bin kişinin tatil yapması bekleniyor. Türkiye’de erken rezervasyon satışlarında görülen artışın ‘patlama’ olarak algılanması gerektiğini belirten ETS Group Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ersoy, “Erken rezervasyondaki yüzde 22’lik büyüme rakamı gösteriyor ki, Türk halkı her şeye rağmen tatil alışkanlığından vazgeçmedi” diye konuştu.
Avrupa’da erken rezervasyon oranının yüzde 60’ları aştığını kaydeden Ersoy, Türkiye’de de bu yıl oranın yüzde 44’e yükseldiğini ifade etti. Erken rezervasyonda en fazla talebin İstanbul’dan geldiğini vurgulayan Ersoy, “Ancak, son yıllarda Anadolu‘dan da büyük atak var” dedi. Türkiye’de erken rezervasyonu en çok 20-40 yaş arası insanların tercih ettiğini anlatan Ersoy, Avrupa’da erken rezervasyonun gelişmişliğin simgesi olarak görüldüğünün de altını çizdi. 

‘Yerli turist kotası arttı’
Türkiye’deki otellerin, pazarlarını çeşitlendirdiklerini ve erken rezervasyon sisteminin, oteller için bir ‘erken uyarı’ olduğunu anlatan Ersoy, şunları kaydetti:
“Erken rezervasyonla, özellikle 4-5 yıldızlı oteller, yerli turist kotalarını artırdılar ve yerli turist sayısında bir artış oldu. Yani Türk halkı, erken rezervasyonu keşfetti. Ekonomik dalgalanmalara rağmen tatilden vazgeçmedi ve satışlar patladı. Grup olarak bizde erken rezervasyonda geçen yıla göre yüzde 22 artış var.” Ersoy, ekonomik dalgalanmalar ve domuz gribi tedirginliği nedeniyle dünya turizm hareketliliğinde, yüzde 2.5-3 civarında bir düşüşün olduğunu belirtti. Entegre seyahat programları sunan tur operatörlerinin, bu krizden büyüyerek çıkacağını düşündüklerini ifade eden Ersoy, önümüzdeki yılın başlarından itibaren, ekonomide iyileşmelerin başlayacağını savundu. Bu yıl, Rusya, Ukrayna, ve Hollanda’dan gelen turist sayısında azalma beklediklerini kaydeden Ersoy, bu azalmanın İngiltere, Almanya ve iç pazarda yaşanan artışlarla telafi edilebileceğinin de altını çizdi.  

‘Lüks oteller revaçta’
Türkiye’de organize turlara olan talebin de gitgide arttığını vurgulayan Ersoy, “Bu yıl, sürpriz şekilde lüks otellere olan talebin yüzde 100 arttığını görüyoruz. Bunda erken rezervasyonun fiyat avantajının etkisi büyük” dedi.  
Ersoy, Türkiye’deki otellerin fiyatlarını lira bazında koruduklarını ve erken rezervasyon sayesinde sektörün önünü görebildiğini ifade etti. Bu yıl, 135 bin kişinin, ETS Group’tan erken rezervasyon yaptırdığını belirten Ersoy, bu rakamın 2007’de 90 bin, 2008’de ise 110 bin olduğunu söyledi. Erken rezervasyonla tatile gidenlerin, genel tatilcileri oranının, 2007’de yüzde 35, 2008’de yüzde 39 iken bu yıl yüzde 44’e ulaşmasını beklediklerini dile getiren Ersoy, Türkiye’de organize tur şirketlerine de yönelme olduğunu, geçen yıllarda münferit şekilde tatile çıkanların oranı yüzde 70 iken bu yıl yüzde 60’lara düştüğünü ifade etti.

‘Turizm 12 aya yayılmalı’
Turizmi, 12 aya yaymak için çeşitli girişimlerde bulunduklarını da anlatan Ersoy, şunları söyledi:
“Hükümete bir talepte bulunduk. Buna göre, kışın, otellerde çalışan personelin sağlık primi hariç SSK katkı paylarının devlet tarafından sübvanse edilmesini bekliyoruz. Bu sayede, 250 bin kişinin, kış sezonunda işsiz kalmasını engellemiş olacağız. İnsanlar, 12 aylık iş bekliyorlar. Bunu bulamayan personel, farklı bir işe geçiyor, biz de bu yüzden yetişmiş personelimizi kaybediyoruz. Ayrıca, Türkiye’de turizm pazarına son zamanlarda çok ciddi yerli ve yabancı yatırımlar yapılıyor. Bu yatırımları teşvik etmenin yolu da tarifeli uçuş seferlerini 12 aya çıkartmaktan geçiyor. Hükümetin, bu konudaki talebimizi değerlendirdiğini öğrendik.” (Radikal)

‘Ramazanda talep patladı’
Hükümetten, bu seneye özel olarak, okulların açılışını, Ramazan Bayramı’nın bitimine almasını talep ettiklerini anlatan Mehmet Ersoy, “Bu talebimiz olumlu karşılandı, okulların açılışı 24 Eylül’e ertelendi. Erken rezervasyon sonuçlarında da gördük ki, Ramazan ayı boyunca yapılan erken rezervasyonda şu ana kadar geçen yıla göre yüzde 100 artış var. Bunun yüzde 200-300’lere çıkmasını da bekliyoruz” diye konuştu.
Bu yıl, kültür turlarında da büyük bir artış olduğunu kaydeden Mehmet Ersoy, 23 Nisan, 1 Mayıs ve 19 Mayıs tatillerinin haftasonuyla birleşmesiyle, 4 bine yakın kişinin kültür turuna çıktığını vurguladı.