Türkler 'Loft' ev sırasında

Hayal gücünü evi için de kullanmak isteyen Türkler sayesinde Türkiye'de ilk kez Kozyatağı Incity'de inşa edilecek 22 adet Loft eve 10 kat talep geldi.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - Hayal gücünü evi için de kullanmak isteyen Türkler sayesinde Türkiye'de ilk kez Kozyatağı Incity'de inşa edilecek 22 adet Loft eve 10 kat talep geldi. Loft tarzı evlerin fiyatı 930 bin dolardan(1.2 milyon YTL) başlıyor ve talipleri ise şimdiden 200 kişinin üzerine çıktı. Gelen müşterilerin istekleri arasında evin içinde hiç kapı ya da bölme olmamasından evin tamamıyla kütüphanenin ön planda olduğu bir yapıda inşa edilmesine kadar çok sayıda ilginç talep bulunuyor. Incity projesindeki 322 konut da Loft evler kadar ilgi çekiyor.
Bu konutlardaki tüm kapı, gardrop, mutfak dolapları gibi malzemeler farklı tasarımcılar tarafından müşterinin isteğine göre üretiliyor. Yani kimsenin kapısı, dolabı başkasına benzemiyor. Bu konutların da yüzde 30'u satışa çıktığı 15 gün içinde satılmış.
'Konut değişimi arttı'
Dündar İnşaat tarafından inşa edilen Incity projesinde yer olan 22 adet Loft tarzı evin özelliği, sahibinin istekleri, ihtiyaçları ve hayat tarzına göre inşa ediliyor olması. 1950'li yıllarda eski fabrika ya da hangarlarda hem çalışıp hem de yaşayan artistlerin yarattığı daha sonra ise ABD'de hızla yayılan bu tarzın Türkiye'de ilk kez Incity'de uygulanacağını söyleyen Dündar İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Dündar, "Loft daire sahibi bizim mimar ve tasarımcılarımıza ne iş yaptığını, yaşam tarzını, evinde nelerin olmasını istediğini anlatıyor. Ekibimiz de bu isteklere göre daire inşa edecek. Loft evlerin bir özelliği de komple teras ve jakuzilerinin bulunması. Bu evleri kasım ayında satışa çıkaracağız. Ama şimdiden 200'ün üzerinde talep geldi ve hepsi de kamuoyunun yakından tanıdığı kişiler" dedi.
1962 yılından beri inşaatçılık yapan Dündar ailesi, ancak 5-6 yıldır konut sektöründe faaliyet gösteriyor. İlk olarak Göztepe'de 515 konutluk bir proje gerçekleştirerek bu alana giren Dündar İnşaat'ın son dönem karnesinde 1000 konut, 8 iş merkezi ve çarşı ile 1.2 milyon metrekarelik inşaat alanı bulunuyor. Dündar İnşaat'ın ilk kuruluş yıllarına ise Diyarbakır Havalimanı'ndan Derince Limanı'na, Van-İran sınırındaki tren istasyonlarından Elazığ Sanat Okulu'na kadar çoksayıda kamu projesi de sığmış.
Kamu inşaat ihalelerindeki yüksek iskontoların bu işi yapılamaz duruma getirdiği için önce iş merkezi ardından konut yapımına yöneldiklerini belirten Hakan Dündar, "Ayrıca konut sektörünün gelişim göstereceğini de önceden gördük. Çünkü insanlarda konutlarını değiştirme eğilimi çok yüksek. Özellikle deprem riski nedeniyle İstanbullar yeni bir konuta geçmek istiyor. Yeni konuta ihtiyaç fazlasıyla var" diye konuştu. Son dönemde lüks konutlara gelen yoğun talebi yorumlayan Dündar İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Mete Dündar ise, 'aslında lüks konut kavramı'nın değiştiğini vurguladı.
Hollanda'dan yatırım
Boğaz'da restore edilerek satılan yerlerin de şehir içindeki ıncity gibi projelerin de lüks olarak değerlendirildiğini hatırlatan Mete Dündar şunları söyledi:
"Aslında pazarda olması gereken yapılıyor şu anda. Otopark, yeşil alan, sosyal tesis gibi özellikler aslında insanca yaşamanın gerektirdikleri. Bunları lüks olarak nitelendirmemek lazım. İnsanlar bunun farkına vardı ve banka kredilerinin de desteğiyle bu tür konut almaya cesaret edemeyen tüketiciler arttı. Çünkü artıları fazla projelerin fiyatları her geçen gün değerleniyor."
Rumelifeneri'ndeki İstanblue ve Incity'yle toplam 150 milyon dolarlık konut projesi üzerinde çalışan Dündar İnşaat, Avrupalı yatırımcıların da gündeminde. Son haftalarda özellikle Hollandalı yatırımcıların İstanbul'da konut-iş merkezi projesi geliştirmek için istekte bulunduğunu açıklayan Hakan Dündar, "İstanbul onlar için çok cazip durumda. Yabancılar yatırım için çok istekli" ifadesini kullandı.