'Türkler teknolojide çok iddialı'

SAP Bankacılık Sektörü Strateji Geliştirme Direktörü Richard Lowrie, Türkiye'deki bankaların bilişim teknolojilerine stratejik avantaj olarak baktığını belirterek "Çok iddialılar" dedi.

İSTANBUL - SAP Bankacılık Sektörü Strateji Geliştirme Direktörü Richard Lowrie, Türkiye'deki bankaların bilişim teknolojilerine stratejik avantaj olarak baktığını belirterek "Çok iddialılar" dedi.
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ile Avrupa Finansal Yönetim ve Pazarlama Birliği'nin (EFMA) ortaklaşa düzenlediği toplantıda iki araştırma sonucu da açıklandı. Toplantıda, internet kanalıyla 21 ülkede 42 bankanın üst yöneticileri ile 1300 banka çalışanı arasında yapılan araştırmanın Avrupa sonuçları aktarıldı. Türkiye'deki bankaların üç yıl içinde diğer EMEA ülkelerine göre perakende bankacılık maliyetinin daha fazlasını bilişime yatırmayı planladığını vurgulayan Lowrie, şöyle devam etti: "Türkiye'deki bankalar bilişim teknolojilerine stratejik avantaj olarak bakıyor. Dolayısıyla maliyetleri daha yüksek. Türk bankaları, daha fazla müşteri odaklı olmak istiyor ve temel strateji büyüme. Sizin yaklaşımınız gerçekten harika."
TBB Genel Sekreteri Ekrem Keskin ise bankacılık sektörünün Türkiye'de çok bakir olduğunu söyleyerek, "İnsanların büyük bölümünün bankacılık hizmetleriyle tanışmamasından dolayı sektör gelişmelere çok açık" dedi.