Türklerden 'Cengiz Han'

Cengiz Han'ın iktidara gelişinin 800. yılı nedeniyle Moğolistan Devleti tarafından inşa edilmesi gündeme gelen ve bir prestij projesi niteliğinde olan 'Cengiz Han Kompleksi Projesi', Türk firmaları tarafından gerçekleştirilecek.

ANKARA - Cengiz Han'ın iktidara gelişinin 800. yılı nedeniyle Moğolistan Devleti tarafından inşa edilmesi gündeme gelen ve bir prestij projesi niteliğinde olan 'Cengiz Han Kompleksi Projesi', Türk firmaları tarafından gerçekleştirilecek.
Dış Ticaret Müsteşarı Tuncer Kayalar, Moğolistan Devlet Bakanı ve Başbakanlık Müsteşarı Bayartsog'un davetlisi olarak bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret sırasında yapılan görüşmelerde, söz konusu projenin Türk firmalarınca yapılması hususunda prensip olarak mutabakat sağlandı. Kayalar, Moğol hükümeti tarafından uygulamaya konulacak 40 bin konut ve otel inşaatı projelerine ilişkin temaslarda da bulundu. Moğol hükümeti tarafından büyük önem verilen projeye Türk firmalarının hangi yöntemlerle katılım sağlayabileceği yönünde görüşmeler gerçekleştirildi. Görüşmeler sırasında ayrıca, 'deri organize sanayi bölgesi' kurulması da kararlaştırıldı.