Türklerden Mina'ya yeni köprü

Suudi Arabistan'da hac mevsiminde izdihamların yaşandığı Mina'da, şeytan taşlamak için yapılan yeni köprüyü Türk işçiler inşa ediyor. Yaklaşık 1500 Türk işçi yıkılan iki katlı eski köprünün yerine...
Haber: METİN TURAN / Arşivi

KAHİRE - Suudi Arabistan'da hac mevsiminde izdihamların yaşandığı Mina'da, şeytan taşlamak için yapılan yeni köprüyü Türk işçiler inşa ediyor. Yaklaşık 1500 Türk işçi yıkılan iki katlı eski köprünün yerine dört katlı yeni bir köprüyü hac dönemine yetiştirebilmek için hummalı bir faaliyet gösteriyor. Hükümetin açtığı 1.2 milyar dolarlık ihaleyi kazanan Bin Ladin Grubu, daha önce birlikte çalıştıkları Türk firmalarıyla ortak yapılan inşaatta 1500 Türk mühendis ve işçisini istihdam etti. 15 yıldır Mekke'de yaşayan mühendis Kazım Mustafa Timur, köprünün yeni hac döneminde kullanılması için hummalı bir çalışma yürütüldüğünü belirterek şunları söyledi:
"Dört katlı yeni bina, köprüleriyle ve tünelleriyle, Müzdelife'den gelecek tüm hacıların birbirleriyle karışmayacağı şekilde yapılacak." Yeni yapılan köprü tamamlandığında, günde 3 milyon kişinin alanda şeytan taşlama vazifesini yerine getirebilecek. Hac döneminde bu yıl yaşanan izdiham sonucu 365 kişi hayatını kaybetmişti.