Türklerin Schengen vize çilesi AB'ye iletilecek, 'Şikâyet Hattı' bir ay açık

Türklerin Schengen vize çilesi AB'ye iletilecek, 'Şikâyet Hattı' bir ay açık
Türklerin Schengen vize çilesi AB'ye iletilecek, 'Şikâyet Hattı' bir ay açık

Vize konusunda sorunlarla karşılaşan Türk vatandaşlarının hangi konularda, vizelerinin hangi gerekçeyle reddedildiği tespit edilecek. Vize ücretlerinin yüksekliği üzerinde de durulacak. FOTOĞRAF: SAYCAN SAYIM

TOBB desteğiyle kurulan hat ile, Schengen vizesi için talep edilen belgeler, uygulanan prosedürler, maruz kalınan muamele ve zorluklar sistematik ve kategorik bir biçimde tespit edilerek, AB'de sorumlu birimlere iletilecek

İSTANBUL - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) desteğiyle, İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) ve European Citizen Action Service (ECAS) işbirliğinde oluşturulan ‘Vize Şikayet Hattı’ projesi önümüzdeki günlerde hayata geçirilecek.
Bir ay boyunca uygulamada olacak proje ile Schengen vize işlemlerinin başlatılması için talep edilen belgeler, uygulanan prosedürler, maruz kalınan muamele ve diğer tüm zorlukların sistematik ve kategorik bir biçimde tespit edilerek, AB’de uygulamadan sorumlu birimlere iletilmesi amaçlanıyor.
Konuya ilişkin olarak düzenlenen basın toplantısında konuşan ECAS Direktörü Tony Venables, ECAS olarak STK’lara AB ile ilişkilerinden yardımcı olmak, seyahat özgürlüğüne ilişkin hukuki yardım sağlamak ve bu konulara ilişkin araştırmalar yapmak gibi çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Vize masrafları sorun
Vize sorununun hem iş ilişkileri hem bireysel özgürlüklerle ilgili olduğunu ifade eden Venables, “AB bir yandan halklar arasında ilişkilerin gelişmesini sağlamak üzere Erasmus gibi çok doğru programlar yürütüyor. Diğer yandan vize sorununda görüldüğü gibi kısıtlamalar getiriyor. Bu da halklara çelişkili bir mesaj veriyor” dedi.
2008 yılında seyahat özgürlüğüne ilişkin olarak Balkan ülkelerinde bir vize şikayet hattı kurduklarını anlatan Venables, bu projeden edindikleri bazı deneyimleri paylaştı. Vize kolaylaştırma anlaşmalarının zaman zaman süreci kolaylaştırmaktan çok zorlaştırdığını söyleyen Venables, her ülkenin kendi koşullarını belirlemesi ve Komisyonun yaptırım gücü bulunmaması dolayısıyla bu anlaşmaların uygulanmasında sıkıntılar yaşandığını kaydetti.
Venables, vize ücretleri düşürülse de, vize almak için toplamda yine büyük masraflarla karşı karşıya kalındığını, çok girişli vizelerin çok az verildiğini, bütün bunların da ötesinde vize başvuruları sırasında kişilerin, rencide edici tavırlarla karşı karşıya kaldıklarını ve istenen kimi belgelerin özel hayatın gizliliğine zarar verdiğini, vize talebinin reddedildiği durumlarda gerekçe belirtilmediğini ve kişilerin nasıl itiraz edeceklerini bilmediğini anlattı.
Tony Venables, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de başlatacağımız vize şikayet hattı çalışmasının hazırlıklarının yapıldığının Brüksel’de duyulmasıyla birlikte, büyük ilgiyle izlenmeye başlandı. Şikayet hattı uygulaması bir ay sürecek ve somut bilgiler, hukuki analizlerle birlikte raporda yer alacak. Aday ülke konumundaki Türkiye ile AB arasında yoğun temaslar olması gerekirken, vize uygulaması çelişkili bir yaklaşım olarak karşımıza çıkıyor.”
Bir soru üzerine Venables, Soysal davasına ilişkin tartışmalara bakıldığında vize meselesinin Türkiye’de insanlar için çok önemli olduğunun görüldüğüne işaret ederek, proje hayata geçirildiğinde büyük bir ilgiyle karşılaşmayı beklediklerini bildirdi. AB müzakere sürecinde sıradan insanların bakış açısının gözardı edilebildiğini belirten Venables, bu proje ile bu kısmı ortaya çıkarmak istediklerini kaydetti. Venables, şikayet hattına vize talebinin haksız şekilde reddedilmesi, zaman aşımından yaşanan sorunlar gibi ilginç vakaların gelmesi durumunda, kişilerin istemeleri halinde konunun hukukçulara iletileceğini söyledi. İKV Başkanı Haluk Kabaalioğlu ise Soysal davası ve sonrasındaki sürece ilişkin bilgi verdiği konuşmasında, şunları kaydetti:
“Biz vize konusunda sorunlarla karşılaşan Türk vatandaşlarının hangi konularda, vizelerinin hangi gerekçeyle reddedildiğini tespit edeceğiz. Bunun için herhangi bir sorunu olan bizim vereceğimiz telefon numarasını arayıp sorununu bize bildirecek. Sonunda bir rapor hazırlayıp Brüksel’de ECAS’la işbirliği içinde AB Komisyonu yetkililerine sunacağız.” (Radikal)

Schengen vizesi almak zor
Türklerin yılda en az 4.5 milyon Schengen vizesi aldığı, her bir vize için yapılan harcamanın ortalama 100 avro olduğu düşünüldüğünde, Türk vatandaşlarının kaba bir hesapla 450 milyon avroyu AB ülkeleri elçiliklerine ödediği ortaya çıktı. Uluslararası tur operatörü Baracuda’nın sahibi Cem Polatoğlu, durumu ‘paramızla pulumuzla sürünüyoruz. Rezalet mi ticaret mi’ diyerek tekrar gündeme getirdi.Polatoğlu, öncelikle, ABD’den 10, İngiltere’den 5 yıl süreli vize alınabilirken, AB ülkelerinin 1, 3, 6 ay, en fazla bir yıl vize verdiğine dikkat çekiyor. Hatta, Hollanda gibi elçiliklerin, gezi süresi kadar vize verdiğine işaret eden Polatoğlu, şu görüşleri dile getiriyor: “Schengen ülkelerinde bırakın tam doldurulmuş tüm evrakı, Türkiye’nin dağları, taşları, fabrikaları sizin olsun en fazla üç aylık vize veriyor. İsterseniz 60 yaşında olun, isterseniz 10’uncu defa aynı ülkeden vize alın, son üç yıl o ülkeden vize almadı iseniz Türkiye’nin neresinde olursanız olun sizi şahsen konsolosluğa çağırıyorlar. Her bir vize, servis hizmeti ile birlikte 100, 140 avro. Türkiye’de yılda 4.5 milyon kere Schengen alınıyor.”