Türklerin yarısının bankalara güveni az

Türklerin yarısının bankalara güveni az
Türklerin yarısının bankalara güveni az
Türklerin yüzde 56'sı bankalarına daha az güveniyor. Synovate'in araştırmasına göre Türk bankalarına olan güven uluslararası bankalara göre 11 puan daha fazla

İSTANBUL - Kriz sonrası genel olarak bankalara ve finans kuruluşlarına güven azalırken, yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye’de yüzde 56’lık kesim kriz öncesine göre bankalara ve finans kuruluşlarına daha az güven duyuyor.

Araştırma şirketi Synovate, Türkiye’de ve dünyada kriz sonrası bankacılık sektörüyle ilgili bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırma, her ülkeden 1000 bireysel bankacılık müşterisiyle olmak üzere Rusya, Polonya, Ukrayna, Slovakya, Macaristan, Yunanistan, Çek Cumhuriyeti, Sırbistan, Bulgaristan, Romanya, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan olmak üzere 13 ülkede yapıldı.

Küresel mali kriz insanların bankalar ve genel olarak bankacılık sektörüne güvenini sarstığı bir ortamda, Synovate’in yaptığı araştırmaya göre diğer bölgelere oranla Orta/Doğu Avrupa ve Ortadoğu’daki müşteriler finans kuruluşlarına daha güçlü bir sadakat göstermeye devam ediyor.

Bu arada hedef kitlenin yüzde 70’ten fazlası, küresel krizin yerel bankacılık sektörünü etkilediği ve etkilemeye devam edeceği düşüncesini taşıyor.

Türk bankaları dördüncü
Kriz sonrası genel olarak bankalara ve finans kuruluşlarına güven azalırken, araştırmanın gerçekleştirildiği 13 pazarın 8’inde müşteriler kriz öncesine göre bankalara daha az güven duyuyor.
Bu konuda Ukraynalılar yüzde 70, Yunanlılar yüzde 69 ile ilk sıralarda yer alırken, Türkiye’de kriz öncesine göre bankalara ve finans kuruluşlarına daha az güven duyanların oranı yüzde 56. Bu oran ile Türkiye, Ukrayna, Yunanistan ve Macaristan’dan sonra 4. sırada geliyor.

En güvensiz Yunanistan
Araştırmaya göre, söz konusu piyasaların çoğunda müşteriler uluslararası ve yerel bankalara çok iyi gözle bakmıyor. Uluslararası bankalara güvenin en düşük olduğu ülkeler Macaristan ve Yunanistan olurken, bu ülkeleri Türkiye ve Çek Cumhuriyeti takip ediyor. Türkiye ve Çek Cumhuriyetinde araştırmaya katılanların yüzde 24’ü olumlu görüş belirtiyor. Yunanistan’dakilerin sadece yüzde 25’i yerel finans kuruluşları hakkında olumlu düşünüyor.
Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye’de bireysel bankacılık müşterileri arasında yerel bankalara güven duyanların oranı, uluslararası bankalara güven duyanların oranından 11 puan daha fazla iken, uluslararası ve yerel bankalar için en iyi sonuçların Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’da görüldüğü dikkat çekiyor.

Bu arada araştırmanın yapıldığı tüm piyasalarda 5 banka müşterisinden 1’inin bankasıyla zayıf ilişkileri mevcutken, bankalarına ‘tutkuyla bağlı’ denebilecek müşterilerin oranı Suudi Arabistan’da yüzde 59, Birleşik Arap Emirliklerinde yüzde 58 ve Rusya’da yüzde 54 seviyesinde.
Türkiye, yüzde 36 oranı ile Macaristan ve Romanya ile birlikte dördüncü sırada yer alıyor. Slovak Cumhuriyeti, yüzde 18 oranıyla bankalarına ‘tutkuyla bağlı’ olan müşteriler konusunda en düşük yüzdeye sahip ülke oldu.

Türkler arkadaşına danışıyor
Araştırmaya göre, ayrıca Türkiye’deki banka müşterilerinin yüzde 34’ü mali konularda aile üyelerine danışırken, yüzde 34’lük bir başka kesim ise hiç kimseye danışmamayı yeğliyor.
Türkler’in yüzde 10’u arkadaşlarından yardım alırken, yüzde 11’i ise banka ya da mali kuruluşlardan danışmanlık almayı tercih ediyor. (aa)

bigPara.com