'Türksat engel olmasın şirketleri değerine satalım'

Televizyonu kablodan izleyenlerin arada bir sürpriz bir şekilde mağdur olmasına neden olan TMSF ile Türksat arasındaki borç sorunu şimdilik çözüldü, ancak devletin iki kurumu arasındaki kavga biteceğe benzemiyor.

İSTANBUL - Televizyonu kablodan izleyenlerin arada bir sürpriz bir şekilde mağdur olmasına neden olan TMSF ile Türksat arasındaki borç sorunu şimdilik çözüldü, ancak devletin iki kurumu arasındaki kavga biteceğe benzemiyor. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, Türksat'ın Kablonet ve İnteraktif'e gelir paylaşımından kaynaklanan 4.5 milyon YTL borcundan 2.5 milyon YTL'lik kısmın hesaba yatırıldığını, kalanın ise birkaç güne kadar ödenmesini beklediklerini söyledi.
Ertürk, kablo TV konusunda hizmet veren iki şirketin yönetiminin Erol Aksoy'un borçları nedeniyle TMSF'ye geçtiğini ve banka borçlarından dolayı da Fon'a borçlu olduklarını hatırlattı. Kablo televizyon yayınlarının susması halk tarafından küçük bir alacağa karşılık haciz uygulaması nedeni gibi görünse de asıl mesele TMSF'nin bu iki şirketi yabancılara satmak istemesinden kaynaklanıyor. TMSF, bu iki şirkete Türksat'ın hükmü kalmayan eski bir sözleşmeye haksız olarak cihazlarına el konulduğunu belirterek mahkemeye gitti. Aynı şekilde Türksat da dava yolunu seçti. Bu iki şirketin davalarının uzayacak olması ise satışın önünü kesen en önemli neden.
Sorunlu satmak istemiyor
TMSF'den alınan bilgiye göre, iki şirketi satmanın önünde hukuki engel bulunmuyor. Ancak TMSF, satışa çıkardığı tüm varlıkların sorunsuz olmasını tercih ediyor. Buna örnek olarak da Telsim gösteriliyor. Bu aşamada dava sürecinin aylar alacak olması ise, TMSF'de şirketlerin değerinin düşeceği endişesi doğuruyor. Bu nedenle Ertürk, "Türksat anlaşmaya yanaşmıyor. Bu şirketlerin satışı için yabancılarla görüşüyorum. Böyle giderse değerleri sıfıra inecek" açıklamasını yapıyor.
TMSF Başkanı Ertürk, kablo TV ile ilgili Türksat ile aralarındaki ana davanın sonuçlanmadığını hatırlatarak, "Bu dava, şirketlerin değerlerinin sıfıra inmesine yol açacak veya yeniden değerlenmesini sağlayacak" dedi. Ertürk, Türksat ile kablo TV yayını yapan şirketler arasında 10 yıl önce gelir paylaşım sözleşmesi imzalandığını ve bu sürecin şirketlerin ruhsat almasıyla sona erdiğini, bu nedenle hizmet bedellerinin aylardır ödenmemesi sonucunda dava süreci yaşandığını anımsattı.
Ertürk, Türksat'ın şu anda borçlu pozisyonda olduğunu belirterek, "Biz kamu alacağını tahsil eden kurumuz. Türksat değil, kim olursa olsun aynı şekilde bir yaklaşım izleriz. Türksat'ın direnci, uzlaşmazlığı yüzünden abonelerin mağduriyetinden dolayı üzüntü duyduk" diye konuştu.
Yabancı için uygun olmaz
Türksat Genel Müdürü Osman Dur ile yaptıkları görüşme sonrasında Fon alacağının tahsil edildiğini ve cihazların yerine takıldığını aktaran Ertürk, şöyle devam etti: "Satmayı düşündüğümüz bu iki şirket için benimle görüşmeye gelen çok sayıda yabancı var. Uyuşmazlık ortamı, yabancı yatırımcı ilgisi yönünden de uygun olmaz. TMSF, şu ana kadar borçlularıyla 15'ten fazla protokol imzaladı. Bunlar en zor, en karmaşık sorunlardı. Bugüne kadar 12 milyar dolarlık tahsilat yapmamızın en önemli sebebi, karşılıklı uzlaşma ve mutabakat kültürümüzdür."